На зоряному небі знову яскраві події: комета ATLAS 13 січня максимально наблизилась до Сонця (фото)

610
За словами харківського астронома, комета C/2023 A3, яку також називають Цзицзіньшань, була найяскравіша за останні 20 років. А ось C/2024 G3 (ATLAS) буде важко побачити.

Навіть під час війни працівники Харківського планетарію постійно нагадають про себе та улюблену справу. Зокрема, на офіційній сторінці закладу з'явилася інформація про комету C/2024 G3 (ATLAS). Вона була відкрита 5 квітня 2024 року за допомогою системи телескопів ATLAS. Комету можна буде спостерігати на ранковому небі (за годину до світанку, в південно-східній частині неба, при відсутності хмар) до 18 січня 2025 року. 



Саме сьогодні, 13 січня, вона максимально зблизилася із Сонцем (перигелій) - відстань лише 0,094 астрономічної одиниці (AU). За прогнозами, її яскравість може перевищити -1 зоряну величину, що робить її однією з найяскравіших комет за останні роки. Але...

"Навіть якщо C/2024 G3 стане такою ж яскравою, як Венера (порядку -4 зіркової величини), її все одно буде важко побачити при денному світлі, оскільки комета - це розмитий об'єкт, а не точкове джерело світла. Крім того, коли Венеру видно вдень, вона знаходиться далеко від Сонця на небі. А ось комета G3 буде дуже близько до Сонця, тому її складніше розрізнити на тлі яскравого неба. Простіше кажучи, щоб комету було легко спостерігати вдень, вона має бути набагато яскравішою -4 зіркової величини і бути далеко від Сонця", - повідомляє starwalk.space.

"C/2024 G3, швидше за все, буде недоступною для спостереження неозброєним оком для більшості любителів астрономії. Проте досвідчені астрофотографи вже зробили багато вражаючих знімків цієї комети. Вона також є чудовою метою для фотографій, зроблених за межами земної атмосфери, наприклад з МКС або обсерваторій, таких як SOHO", - наголошує Володимир Кажанов.

А ось комета C/2023 A3 (Цзицзіньшань), яку ми бачили восени 2024 року, була найяскравіша за 20 років, про це розповідав відомий харківський астроном Володимир Кажанов (докладніше в новині GX).

Цю комету можна було спостерігати неозброєним оком. Нагадаємо, комета Цзицзіньшань (C/2023 A3) за разрахунками вчених 12 жовтня 2024 року була на відстані до Землі - 71 мільйон кілометрів. Швидкість цієї комети — понад 60 кілометрів за секунду.



"Комета C/2023 A3 настільки яскрава, що помітна неозброєним оком", - наголошував Володимир Кажанов.


Комета Цзицзіньшань — ATLAS прилетіла до нас дуже здалека. Є дані про 80 тисяч років на оберт, але, вважаючи, що швидкість її 60 кілометрів за секунду, тому її орбіта близька до гіперболічної, вона зможе відірватися від гравітації Сонця і полетіти вглиб космосу. Отож бо, можливо, вона востаннє покаже нам свій яскравий хвіст. 
З планет вона підходила найближче до Меркурія. 

Нагадаємо, 12 вересня 2023 року, було відкрито нову довгоперіодичну комету, яка отримала назву C/2023 P1 (Нісімура). 





Її відкрив Хідео Нісімура, перебуваючи в містечку Хірао (Японія). Докладна розповідь Володимира Кажанова про цю подію в новині GX.

Довідка. Кома і хвіст комети — це наслідки випаровування поверхні ядра комети під дією сонячного випромінювання. Ядро складається з льоду та дрібних пористих кам'янистих частинок. Ядра мають діаметри від кількох сотень метрів до десятків кілометрів. Комети — це найшвидші об’єкти у Сонячній системі.

Докладніше про працю фахівців Харківського планетарію під час війни в новині GX.

Фото, відео та матеріал; Володимир Кажанов, Харківський планетарій, NASA

Читайте також: