За хмарами в небі Харкова летить "космічна гостя" (фото, відео)

2179

На жаль, хмари та дощ наразі заважають спостерігати за космічними подіями, але в запасі ще два дні. Адже за словами відомого харківського астронома Володимира Кажанова, саме з 13 по 15 жовтня в Україні  можна буде спостерігати яскраву комету C/2023 A3, яку також називають Цзицзіньшань — ATLAS.

За разрахунками вчених вчора, 12 жовтня,  відстань від комети до Землі становила 71 мільйон кілометрів, але враховуючи те, що у комети дуже довгий хвіст, який простягається по Сонячній системі між планет, він буде помітний на ранковому і вечірньому небі. 

До речі, швидкість цієї комети — понад 60 кілометрів за секунду. За словами харківського астронома, комета Цзицзіньшань найяскравіша за останні 20 років.



"Комета C/2023 A3 буде настільки яскрава, що буде помітна неозброєним оком, але бінокль, телескоп або підзорна труба не завадять. Висота комети над обрієм буде невелика, тому треба обирати місцевість з оглядом горизонту, щоб не заважали дерева, високі будинки — чим вище підіймаємось, тим краще. Спостерігати краще 13-15 жовтня з 18.50 до 19.00 вечора, приблизно через годину після заходу сонця, - наголошує Володимир Кажанов. - Нажаль, заважати спостереженню може хмарна погода ,а ще пилові бурі та лісові пожежі". 



Астроном, як завжди, надав декілька корисних порад усім, хто планує спостерігати за яскравим дійством. 

Звернути увагу треба на західну частину неба, де можна побачити останні промені Сонця в небі. Далі, коли комета буде віддалятися від Сонця, вона ще буде помітна в біноклі і телескопи. В інтернеті можна знайти мапи її руху серед сузір’їв. Допомагати знайти комету буде хвіст Великої Ведмедиці — куди він вказує, приблизно у тому напрямку на заході ввечері з 13 жовтня шукаємо комету.

Довідка. Кома і хвіст комети — це наслідки випаровування поверхні ядра комети під дією сонячного випромінювання. Ядро складається з льоду та дрібних пористих кам'янистих частинок. Ядра мають діаметри від кількох сотень метрів до десятків кілометрів. Комети — це найшвидші об’єкти у Сонячній системі.

Комета Цзицзіньшань — ATLAS прилетіла до нас дуже здалека. Є дані про 80 тисяч років на оберт, але зараз повідомляють, що швидкість її настільки велика (60 кілометрів за секунду), тому її орбіта близька до гіперболічної, вона зможе відірватися від гравітації Сонця і полетіти вглиб космосу. Отож бо, можливо, вона востаннє покаже нам свій яскравий хвіст. 
З планет вона підходила найближче до Меркурія і буде зараз віддалятися. 27 вересня вона пройшла перигелій, тобто найближче місце до Сонця на орбіті. 12 жовтня її відстань до Землі становила 71 мільйон кілометрів. Але у комети дуже довгий хвіст, який простягається по Сонячній системі між планет, він буде помітний на ранковому і вечірньому небі.



Нагадаємо, 12 вересня 2023 року, було відкрито нову довгоперіодичну комету, яка отримала назву C/2023 P1 (Нісімура). 



Її відкрив Хідео Нісімура, перебуваючи в містечку Хірао (Японія). Докладна розповідь Володимира Кажанова про цю подію в новині GX.

Фото, відео та матеріал; Володимир Кажанов. Суспільне

Читайте також: