Харківській астроном розповів подробиці відкриття свого іноземного колеги (фото, відео)

1583

Сьогодні, 12 вересня 2023 року, було відкрито нову довгоперіодичну комету, яка отримала назву C/2023 P1 (Нісімура).

Її відкрив Хідео Нісімура, перебуваючи в містечку Хірао (Японія).

На момент відкриття комета наближалася до Сонця, її можна було помітити на світанковому небі. Озброївшись потужним біноклем, мапою для пошуку та будильником, жителі Північної півкулі мали змогу знайти в небі цю комету на початку вересня.



"12 вересня 2023 року комета пройшла на відстані 0,84 астрономічної одиниці від Землі, але спостерігати її в цей час було складно, оскільки комета перебувала лише у 15° від Сонця в небі. 17 вересня 2023 року вона пройде перигелій на відстані 0,22 а.о. від Сонця. У середині вересня комета ненадовго з'явиться на вечірньому небі, перебуваючи на висоті 5° над горизонтом через 30 хвилин після заходу Сонця на 35° північної широти. Хоча комета може досягти видимої зоряної величини і може спостерігатист неозброєним оком, її буде важко знайти на тлі яскравого неба", - розповів Володимир Кажанов.



Астрономи попереджають! Ніколи не намагайтеся спостерігати об'єкти, розташовані близько до Сонця, не вживши відповідних заходів безпеки. Зокрема, не наводьте оптичні засоби/прилади/інструменти без спеціальних фільтрів на близькі до Сонця області, коли Сонце сяє над обрієм, бо це може призвести до серйозних травм очей чи навіть сліпоти.

Кома і хвіст комети — це наслідки випаровування поверхні ядра комети під дією сонячного випромінювання. Ядро складається з льоду та дрібних пористих кам'янистих частинок. Ядра мають діаметри від кількох сотень метрів до десятків кілометрів.

Зелений колір коми комети Нісімура, ймовірно, пояснюється наявністю в ядрі комети молекул двоатомного вуглецю (C2) та ціану (ціаногену CN).

Попередні приблизні розрахунки, опубліковані Центром малих планет 20 серпня 2023 року, свідчать, що комета C/2023 P1 може мати орбіту з періодом понад 300 років — тобто вона є довгоперіодичною. Однак є вчені, які вважають, що комета Нісімура відвідає нас лише один раз, а після цього Сонце виштовхне її за межі Сонячної системи. Існує невелика ймовірність того, що ядро комети може розпастися на частини через сонячне тепло.

Згідно з циркуляром, опублікованим Центром малих планет 28 серпня 2023 року, комета C/2023 P1 є періодичною та обертається навколо Сонця з періодом 520 ± 80 років.

"Небо може здивувати! Історія пам'ятає зближення з Сонцем великих комет, хвіст яких був дуже яскравим і великим в небі. Такі комети люди мали змогу побачити без допомоги якихось складних пристроїв та інструкцій з пошуку, - додав харківський астроном. - Будемо чекати від майбутнього і неба цікавих подій! Бажаю астрономам безхмарного, а всім добрим людям - мирного неба!"

До речі, спостерігати за космосом разом з Володимиром Кажановим можна на його каналі в Ютубі. У відео 2020 року астроном спостерігав і планети і ще одну комету.



Фото та матеріал; Володимир Кажанов. відкриті джерела

Читайте також: