Харківські чарівники залишилися без роботи, адже казку зруйнували рашисти (фото, відео)

1008
Як кажуть, свято зі сльозами на очах... Саме таким був День склоробів на Харківщині.

Вчора, 19 листопада, в Україні відзначали професійне свято працівників скляної промисловості - День склороба. Дуже актуальна дата напередодні зимових свят, адже у мирні часи саме у цей час склороби починали готувати новорічні скляні кульки і не тільки...

Понад 20 років дарувала радість  своїми витворами фабрика ялинкових прикрас поблизу міста Куп'янська. Харків'яни неодноразово відвідували казкову майстерню на новорічні свята та Різдво.
Відвідала її і журналістка GX разом з друзями порталу - ТК "Дивожне поряд!" (спогади мирних часів залишилися у новині GX).

Вже на під'їзді до фабрики ялинкових іграшок учасникам поїздки розповіли подробиці про скло, з яким людство знайоме здавна – ще у Стародавньому Єгипті зі скла робили посуд та інші корисні судини. А як знайшли його склад? За легендою, фінікійці якось розпалили багаття на березі — і потекла рідина. У складі її були пісок, кварц, вапно та інші домішки, які за високої температури перетворилися на скло. У ті далекі часи воно дорого коштувало і було фішкою міста, яке приносило багатство його мешканцям. Зокрема, своїм склом здавна славилася багата Венеція. Купці заради наживи намагалися виробляти його день і ніч, що часто призводило до пожеж. Щоб уникнути стихійних лих, було ухвалено рішення перенести виробництво на острів Мурано, де й виробляли славне муранське скло.

На Харківщині теж були свої майстри — у районі нинішнього селища Гути. Майстри-склодуви створювали унікальні пляшки з рельєфною окрасою, які мали високу художню цінність, але з приходом фабричного виробництва ці знання та вміння були забуті та втрачені.

А ви знали? Склодуви працюють цілий рік, а ось дизайнери – сезонно. За день склодув може видути від 200 до 250 іграшок.


А скільки різноманітних форм існує і які тільки не вигадують замовники! А потім і зовсім відбувається магія, не гірша ніж у Гоґвортсі, – реактиви та окріп забарвлюють іграшки у срібло.

А які кольори вигадують хіміки-дизайнери! Після фарбування кулі сушать у спеціальних барабанах, потім надягають "корону" та прикрашають на всі смаки, як у справжній казці. Згадувати про казку можна ще довго, але... Але лютий ворог, рашисти, наприкінці вересня 2022 року зруйнували місце, де жила казка...Фабрику закрили 24 лютого 2022 року, вивезти обладнання не було можливості — дороги були розбиті... А потім ракета знищила все, що стільки років дарувало радість дітям і дорослим...

"Плачу кожен день за цією роботою, за усім. Скільки дітей до нас приїжджали, скільки ми радості та краси робили. Зараз усе зруйновано, усе згоріло.  Робітники залишилися без роботи, а від фабрики зосталися одні стіни, нічого немає. Куп'янськ взагалі весь розбитий", - розповідала ЗМІ директорка фабрики Тетяна Коваленко.

Так хочеться вірити, що перемога вже скоро, наші захисники повернуться до дому і ми відновимо усе, що знищив ворог!

Наостанок, ще трохи спогадів в пості від наших читачів.Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Аліна Цимбалюк, відкриті джерела

Читайте також: