Зоряне небо в серпні. Поради, спостереження та анонси космічних подій від фахівця (фото, відео)

1741
Харківський астроном рекомендує землякам спостерігати за літнім зорепадом та неодмінно загадати заповітне бажання.

А ви знали? Саме, 7 серпня, відзначають День збирання зірок. Адже у цю пору року є можливість спостерігати яскравий метеоритний потік. Спостерігаючи за "зірками", що падають, обов'язково загадайте бажання!



А ось фахівці знають і розповідають про цю та інші космічні події докладно (доповнено 12 серпня уривком виступу харківського астронома).



Зоряне небо в серпні буде дивувати астрономічними явищами, запевняє відомий харківський астроном Володимир Кажанов.

На початку серпня небо прикрасять яскраві спалахи метеорів двох метеорних потоків – Південні Дельта-Аквариди та Альфа Каприкарніди. А ще можна буде спостерігати «СуперМісяць» та Сатурн.

Зокрема, найкращі умови для спостережень метеорних потоків (Південні Дельта-Аквариди та Альфа Каприкарніди) у південній півкулі Землі, де радіанти потоків піднімаються високо в небо.

Але все ж таки, з території України також можна помітити спалахи метеорів в небі, хоч і в меншій кількості.

Спостерігати краще у другій половині ночі. Щоб був гарний огляд неба і не заважали дерева і будинки.

Щорічне небесне шоу - Персеїди.



Максимум обіцяють на 12 серпня. В цьому році молодий Місяць сховається під обрій після десятої години вечора і вечір 12 серпня.
Поради астронома. Для спостереження метеорних потоків не потрібні якісь прилади. Важливі умови спостереження і безхмарне небо.
Немає сенсу дивитися прямо на радіант у сузір’ї Персея, ближче до радіанту будуть переважно короткі метеори.
Не варто чекати на метеори дивлячись надто низько над горизонтом – вам можуть перешкодити пил та дим у атмосфері та хмари.
Не розводьте вогонь і не вмикайте яскравий ліхтар. Смартфон на мінімальній яскравості і краще взагалі мінімізувати користування пристроями з екранами. Яскраве світло засліпить вас і ви не зможете побачити більшу частину метеорів. Очі вночі поступово пристосовуються до темряви. Краще взяти із собою ліхтарик із червоним світлом — він набагато краще підходить для темного часу доби і не сліпить очі.
Дивитись краще у східні і північні сторони неба. 

Відомий харківський астроном Володимир Кажанов докладно про зорепад розповідав ще в минулі роки для усіх читачів GX.

«Спостерігати зорепад краще у другій половині ночі чи хоча б після 23.00. Далі від джерел яскравого світла і за ясного неба, - порекомендував Володимир. - Пік зорепаду Персеїд цьогоріч припадає на ніч із 11 на 12 серпня. Побачити «зірки, що падають» можна буде в напрямку сузір'я Персея, яке знаходиться недалеко від Кассіопеї, що нагадує букву W. Частинки метеорного потоку породжує комета Свіфта – Таттла. Рухаючись сильно витягнутою орбітою, вона здійснює один оберт навколо Сонця за 133 роки. При зближенні з зіркою її ядро частково випаровується, і гази несуть із собою піщинки та камінчики – з них позаду комети утворюється шлейф. Ширина метеорного потоку становить близько 40 мільйонів кілометрів, Земля проходить крізь нього близько місяця, але його пік припадає на середину серпня. Найщільніша частина метеорного потоку становить 1,3 мільйона кілометрів, наша планета перетинає її приблизно за 12 годин».

Ще Володимир Кажанов повідомив, що під час зорепаду можливі зальоти і великих метеорів-болідів, які можуть створювати гуркіт, як під час грому, при чому серед білого дня. Вночі така подія супроводжуватиметься яскравими спалахами і навіть ефектним шлейфом, що світиться. Під час війни такі нюанси краще знати.

Нагадаємо, допитливі харків'яни матимуть змогу спостерігати унікальне літнє шоу неозброєним поглядом ще до 24 серпня. Детальними рекомендаціями астроном поділився на своєму ютуб-каналі.


«СуперМісяць».

19 серпня 2024 року Місяць у фазі повня буде приблизно на 14% більше за видимим розміром в небі і на 30% яскравіше, бо на своїй орбіті буде розташований трохи ближче до Землі. Орбіта супутника нашої планети еліптична. Відстань Місяця від Землі варіюється від 357 тисяч кілометрів до 406 тисяч кілометрів. 19-го числа він буде на відстані ~364 тыс. км.
Тож періодично стається так, що співпадає умовно мінімальна відстань і фаза повного Місяця. Це в народі прозвали Супермісяцем.

Але Володимир має на своєму канали чимало спостережень Місяцем і зараз. 

Зокрема, Місяць - відео зйомка через бюджетну астро камеру Svbony sv205c з сенсором IMX415 і телескоп SW MAK 102/1300mm.
"Демонструю можливості покращення деталізації зображення, колоровий Місяць, - коментує астроном. - При перегляді не забудьте розгорнути відео на весь екран і увімкнути максимальну якість зображення в плеєрі Ютуба".


Сатурн.


Як і наша планета, Сатурн має нахил осі обертання. А враховуючи те, що планета з кільцями має період обертання навколо Сонця трохи більшим за 29 років, ми не часто можемо побачити його з боку. Останній раз подібне спостерігалось у 2009 році. Саме в наступному році станеться так, що Сатурн буде знову «ховати» від нас свої кільця. Вже зараз його кільце виглядає тонкою лінією. У серпні Сатурн буде сходити вже раніше вночі, тобто буде можливість помилуватись дивовижною планетою через телескоп до комендантської години. Кому цікаві спостереження через телескоп в місті Харків, звертайтесь, звертайтесь до Володимира особисто.

При плануванні і під час спостережень не забувайте про комендантську годину і безпеку (міни), якщо живете в Україні.

Довідка.

Метеор – яскравий спалах в небі, коли невелике небесне тіло згоряє в атмосфері Землі. В народі це досі називають падаючою зорею, хоча до реальних зірок це не має відношення. Метеори, це частинки або маленькі камінці з нашої Сонячної системи, які мчать до Землі зі швидкістю до 60 км/с. Часто їх розмір становить лише кілька міліметрів. Коли вони потрапляють в атмосферу Землі, настільки нагріваються від сильного тертя, що починають світитися.

Болід
— великий вогняно-яскравий метеор, досить рідкісне явище, що виглядає як вогняна куля, що рухається в небі. Явище спричиняється потраплянням у щільні шари атмосфери великих твердих частинок, які називаються метеорними тілами. Входячи у атмосферу із надзвуковою швидкістю, частинка нагрівається внаслідок гальмування, і навколо неї утворюється світна оболонка з розжарених газів. Боліди часто мають помітний кутовий діаметр, і їх видно навіть удень. Політ боліда нерідко супроводжується звуками, що нагадують грім. Від сильного нагріву метеорне тіло нерідко розколюється і з гуркотом падає на Землю у вигляді уламків. Рештки метеорних тіл, що впали на Землю, називають метеоритами.
У боліді розрізняють ядро, голову, хвіст і слід (прямий або зігнутий), що залишається після його польоту.

Радіант метеорного потоку
- точка на небесній сфері, у якій перетинаються зворотні подовження траєкторій метеорів. Метеори кожного потоку рухаються у просторі майже паралельними траєкторіями, і внаслідок перспективи здається, що вони вилітають з однієї точки.

Метеорні потоки
отримують назви за положенням своїх радіантів. Наприклад, Персеїди мають радіант у сузір'ї Персея, Леоніди в сузір'ї Лева (лат. Leo) і т. д.

Нагадаємо, відкрийте для себе дивовижний космос разом з фахівцем можна й зараз. Вчений навіть у наш жахливий час не припиняє слідкувати за яскравими космічними подіями та ділиться інформацією про них із співвітчизниками.

"Ловіть красу своїм поглядом і наповнюйтесь енергією всесвіту", – побажав харків'янам Володимир Кажанов.

Нагадаємо, наступні зорепади – Драконіди та Оріоніди – можна буде спостерігати восени – з жовтня по листопад.

Усім мирного вечора та яскравої ночі! Загадуєм бажання! 



Українці зараз мають одне бажання на всіх! Віримо! Воно обов'язково здійсниться! Україна переможе і запанує Мир!

Фото, відео та матеріал: Володимир Кажанов, Наталія Бойченко, GX

Читайте також: