Головне – бути добрим лікарем. Все своє життя лікарка з Харкова допомагала людям

1166
Сьогодні Харків вшановує видатного медика.

Пам'ятаємо! Цього дня, 13 січня, в 1919 році народилася Любов Мала – одна з найвідоміших харківських лікарів, українська вчена, терапевт, доктор медичних наук, професор, академік НАН України, академік АМНУ, директор інституту терапії АМНУ, завідувач кафедриою шпитальної терапії і клінічної фармакології Харківського державного медичного університету, головний редактор «Українського терапевтичного журналу».

Любов Мала народилася у селі Копані (Запорізька область) у родині селянина. В 1938 році закінчила 1-й Харківський медичний інститут. З 1941 по 1946-й служила військовим лікарем в армії на Північно-Кавказькому фронті та у Харківському військовому окрузі. З 1946 року працювала у Харківському медичному інституті.

Її девізом були неодноразово повторювані слова: «Головне – бути добрим лікарем; якщо хоча б одна мати не втратить сина чи один батько чи чоловік повернеться до сім'ї після хвороби – то ми працюємо недаремно».

За 50 років лікування вона допомогла зцілитися десяткам тисяч пацієнтів і ніколи не відмовила у допомозі жодному хворому.

Внесок Любові Малої як вченого у розвиток кардіології безцінний. Вона була піонером у багатьох дослідженнях - авторка (співавторка) понад 600 наукових праць, видатному лікареві належить 24 монографії на теми: ішемічна хвороба серця у молодих; інфаркт міокарда; лікування хвороб серця та судин; ритми серця; хронічна недостатність кровообігу; невідкладна допомога у кардіології.

Примітно, що останню роботу невтомна Любов Трохимівна написала, коли їй було за 80 років.

Звичайно, не обійшлося і без нагород, і звань як у рідній країні, так і за її межами (Відзнака Президента України «Герой України» з врученням ордена Держави (12 січня 1999); Орден князя Ярослава Мудрого V ст. (19 серпня 1998), Орден Богдана Хмельницького III ст. (7 травня 1995) та інші).

Міжнародний біографічний центр (Кембридж, Великобританія) включив її до книги «2000 видатних вчених ХХ століття».

1999 року Любов Трохимівна стала першим почесним жителем Харкова з того часу, як було відновлено це звання.Померла видатна харків'янка 14 квітня 2003 року. Похована на 2-му міському цвинтарі, де в 2004 році був встановлений її бронзовий бюст.

Перед входом до Харківського національного медичного університету меморіальна дошка з портретом Малої сусідить з портретами видатних медиків Палладіна та Воробйова.

В 2004 році в Харкові пройшли перші «Терапевтичні читання імені академіка Любові Малої».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2004 році Інституту терапії АМН України присвоєно ім'я Л. Т. Малої.

У листопаді 2015 року проспект Постишева у Харкові перейменований на проспект Любові Малої.

Фото та матеріал: відкриті джерела

Читайте також: