Мобілізація в Україні: найбільш поширені та проблемні питання

2612
Повістки на вулицях, відстрочка, як розподіляють мобілізованих, тощо. Начальник Харківського обласного ТЦК та СП полковник Володимир Арап розповів про особливості мобілізації:

Чи відправляють на фронт людей, які не готові служити або не мають мотивації?

«Ми керуємося Конституцією України, де в ст. 65 прописано, що захист незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком кожного громадянина, Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу» та ще низки нормативно-правових актів. Відповідно до цих документів у рамках загальної мобілізації ми зобов’язані здійснювати заходи з призову громадян України, за виключенням окремих випадків, незалежно від їхнього бажання. Ти громадянин України і мусиш зробити все, що залежить від тебе задля захисту її незалежності та суверенітету!»

Чи враховується бажання мобілізованого служити в конкретній військовій частині?

«На сьогодні всі військовозобов’язані призиваються лише через навчальні центри, де вони проходять підготовку. Розподіл по підрозділах здійснюється безпосередньо там. До речі, нині це стосується і бригад ТрО. В них вже створені свої навчальні центри, і спочатку мобілізованих ми відправляємо туди. Напряму бойові частини ми зараз не комплектуємо»

Під час загальної мобілізації враховується військово-облікова спеціальність?

«Так, але це більше стосується офіцерського складу, який має досвід військової служби. Водночас, якщо людина закінчила військову кафедру, але у війську не служила, ми можемо відправити її на курси підвищення кваліфікації до навчальних центрів. Те ж стосується і офіцерів запасу, у військово-обліковій спеціальності яких наразі немає потреби. Ми пропонуємо їм перекваліфікацію, яка також відбувається на базі загальновійськових навчальних центрів.

Що стосується рядового складу, звертаємо увагу на дефіцитні спеціальності — наприклад, якщо людина танкіст або артилерист, і має досвід проходження служби, хоча б строкової.

Якщо людина, наприклад, стрілець, ми направляємо його до навчального центру, де він, можливо, буде перекваліфікований відповідно до потреб війська»

Як здійснюється відбір кандидатів серед мобілізованих на навчання безпосередньо в навчальних центрах?

«У навчальних центрах з кожним спілкуються представники відділів морально-психологічного забезпечення, здійснюється тестування. У такий спосіб через морально-ділові якості визначається, чи підходить людина на визначену посаду, чи ні.

Деякі навчальні центри мають певні критерії набору особового складу. Так, наприклад, у десантників здійснюється набір лише до 45 років. Також кандидат повинен мати відмінну фізичну підготовку і стан здоров’я.  Тому бувають випадки, коли ми повертали людину з навчального центру та планували її відправлення до іншого вже з наступною командою».

Чи є законним коли вручення повісток біля метро, в кафе, чи, наприклад, на пляжі?

«Так, ми можемо вручати повістки в будь-якому громадському місці».

Які документи повинен мати при собі чоловік, який має відстрочку від мобілізації?

«Він повинен прибути до РТЦК та СП, надати підтверджувальні документи на відстрочку, написати заяву. Після чого він отримує відповідну довідку, яку повинен носити із собою та пред’являти в разі звернення до нього працівників ТЦК та СП».

За матеріалами АрміяInform

Читайте також: