3 жовтня в історії Харкрва: народилися видатний архітектор та відомий керівник (фото, відео)

126
Люди, які створювали історію міста.
3 жовтня 1910 року в Харкові народився Олександр Лейбфрейд (1910-2003) - український архітектор та краєзнавець, педагог, кандидат архітектури, доцент, 1933 — член Союзу архітекторів України, 1945 — кандидат архітектури, 1947 — доцент, автор багатьох робіт з архітектури Харкова.



На початку 1930-х років закінчив будівельну профшколу.

З 1935 року керував Першою архітектурною майстернею у «Промбудпроекті», викладачем Харківського інженерно-будівельного інституту (з 1951 по 1985 рік).



У Харкові за проектами Лейбфрейда (у співавторстві з різними фахівцями) збудовано механічний корпус Станкозаводу у 1932 році; оптичний та ливарний цехи заводу ФЕД у 1939 році; будівля друкарні "Вуглетехвидав" у 1947 році; "Східний корпус" Харківського Турбінного заводу у 1948 році; відновлено головний корпус Харківського Турбінного заводу у 1944 році; реконструйований бекетівський будинок нинішнього автотранспортного технікуму на площі Конституції.

2000 року переїхав до Дортмунда, де проживав старший син, але зв'язків з клубом «Краєзнавець» не припинив; друкував книги та статті. Величезну колекцію негативів архітектурних споруд Харкова, слайдів, фотографій, яку частково перед від'їздом передав академії міського господарства, університету будівництва та архітектури і Харківській державній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка.

2001 року в Дортмунді відбулася виставка Лейбфрейда.

Реалізовано понад 40 його архітектурно-інженерних проектів.

Помер 26 травня 2003 року в Дортмунді (Німеччина).

В 1932 році 3 жовтня у Харкові народився Юрій Гуровой (1932-2018) – голова Харківського міськвиконкому, почесний громадянин міста Харкова (дошку на честь Ю. А. Гурового відкрито 22 серпня 2019 року за адресою вулиця Сумська, 40 на фасаді Харківського національного університету будівництва і архітектури; автор дошки – скульптор О. Рідний).



1952 року закінчив Харківський будівельний технікум та Харківський автодорожній інститут. Працював техніком-конструктором Харківського інституту «Промбудпроект», на заводах ХТЗ та заводі «Південкабель».


З 1966 по 1969 рік керував трестом «Харківспецбуд».

З 1969 по 1976 рік – голова виконавчого комітету Харківської міської ради.

У цей період було відкрито рух до Салтівського житлового масиву по вулиці Весніна. Було забудовано проспект Аерокосмічний (того часу Гагаріна), Салтівське шосе, інші райони міста, споруджено великі лікарняні комплекси у 602 м/р Харкова, невідкладної хірургії, соматичної лікарні та ін., відбувся пуск першої лінії харківського метрополітену.

В 1978 році за забудову міста Харкова та запровадження нових серій житлових будинків Юрія Гурового було удостоєно Державної премії України.



Помер 23 лютого 2018 року. 

Унікальне відео будівництва Салтівки (бригадою Плахотіна освоєно серійне будівництво дев'ятиповерхових будинків, Харків 1971 рік).

Нажаль,  російська терористична армія майже зруйнувала Салтівку з перших днів війни (докладніше в новині GX). Більше фото та відео у пості на фейсбук-сторінці GX. 



Понівеченим серцем Північної Салтівки можна назвати шістнадцятиповерхівку на вулиці Наталії Ужвій, 82, яку побачив увесь світ. 



Напередодні війни у бібліотеці, що розміщена в цій шістнадцятиповерхівці, відбулася перша виставка робіт відважної художниці Олександри Суфіянової. Роботи було втрачено, але згодом відновлено небайдужими людьми, а ще декілька картин виліли і постали з попелу... І саму Північну Салтівку наразі відновлюють будівельники, волонтери та її мешканці...

Ми вже раз це зробили! Рашистам нас не зламати! Харків – залізобетон! Салтівку відбудують!

Фото, відео та матеріал: відкриті джерела, GX, Наталія Бойченко

Читайте також: