Цікаві факти про людське серце

1899
День серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2000 року. Ця подія відзначалася щороку в останній тиждень вересня. З 2011-го року – дата фіксована – 29 вересня.

Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності.

Факти про серце. За 70 років життя серце людини скорочується понад 2,5 мільярди разів. З кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл крові (приблизно 12 ударів буде достатньо, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет). При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів. При максимальних фізичних навантаженнях – в 4-5 разів, з кожним ударом виштовхується в артерії більш як 200 мл крові. Повний обіг крові серцем дорослої людини відбувається за 20-28 секунд, дитини – за 15 секунд, у підлітка – за 18 секунд. За добу кров обертається по тілу 1,5-2 тисячі разів.

Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі. Метою проведення заходів 29 вересня є максимальне привернення уваги людей до свого здоров’я, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.

У Світі щороку від серцево-судинних захворювань вмирають майже 17,9 млн осіб.

В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей. Кожен третій українець у віці від 18 до 65 має підвищений кров’яний тиск, що збільшує ризики серцево-судинних захворювань.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань: артеріальна гіпертензія, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамія, тютюнопаління і стреси.

Здорове харчування має увійти у звичний спосіб життя. У цьому випадку і серце буде здоровим, і фігура в порядку. Необхідно виключити з раціону шкідливі продукти. За способом приготування перевагу слід віддавати вареній та тушкованій їжі. Вживайте цільнозерновий хліб, каші з цільного зерна, багато овочів та фруктів. Овочі, фрукти і ягоди найкраще вживати у свіжому вигляді або піддавати мінімальній термічній обробці.  Гарбуз нормалізує артеріальний тиск, часник знижує тонус судин, а гранат покращує стан їх стінок.

Щоб кров’яний тиск був у нормі, вживайте менше солі – не досолюйте страви за столом, за добу використовуйте з їжею не більше 5 г.

Намагайтесь уникати стресів, які негативно впливають на роботу серця. Адреналін, який виробляється при стресі, провокує підвищення тиску, а це зношує серце. Безумовно, у сучасному світі не можна повністю уникнути стресових станів, але можна змінити своє ставлення до ситуації  і обставин. Треба частіше бувати на природі – це дуже заспокоює.

Куріння та алкоголь несумісні зі здоров’ям серця. Так, наприклад, нікотин спазмує судини, що провокує підвищення тиску. Етанол в алкоголі підсилює згортання крові та збільшує ризик утворення тромбів. Якщо не можете відмовитись від них зовсім, скоротіть вживання до мінімуму.

Pyx - це життя! Він сприяє насиченню клітин і тканин киснем, підсилює кровообіг, зміцнює серцевий м’яз. Ранок бажано починати зі звичайної зарядки. Для здоров’я серця найбільш корисними будуть аеробні заняття: біг, плавання, їзда на велосипеді, лижні прогулянки, стрибки на скакалці та інше.

Навіть якщо не турбує серце, важливо проходити регулярні профілактичні обстеження у сімейного лікаря 1-2 рази на рік.

Пам’ятайте: наше серце дуже працьовите, але дублерів у нього немає! Бережіть серце!

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб

Читайте також: