Заслужений діяч мистецтв України, головний художник міста Харкова Світлана Дуденко вже першого жовтня в Римі (Італія) представить для широкої громадськості Європи української порцеляни в рік 240-річчя від часу заснування першої порцелянової мануфактури в Україні у Корці у маєтку Юзефа Чарторийського.
Подія такого масштабу відбудеться у Європі вперше!
Персональна виставка Світлани Дуденко, організована під патронатом та за підтримки Посольства України при Святому Престолі та Суверенному Мальтійському Ордені, відкриється у вівторок, 1 жовтня, о 17:00 у престижній локації Палацу Канцелярії, архітектурної перлини епохи Відродження, в самому серці Рима, за декілька кроків від площі Навона та Кампо дей Фйорі. Автор ідеї виставки - Надзвичайний і Повноважний Посол України при Святому Престолі Андрій Юраш, куратор - мистецтвознавець та письменник Джузеппе Уссані д'Ескобар, організатори - Ірина Скаб та Олександр Попов.
Виставка буде відкрита для відвідування до 15 жовтня.
"... В обох цих своїх виявах українська порцеляна 50-80-х років минулого сторіччя є явищем дуже високого і, безсумнівно, неповторного штибу. Часто беручи до рук порцеляну, до прикладу італійську, виготовлену у той самий часу Неаполі чи Мілані, я ловлю себе на думці,що, коли б не було маркування, то далеконе завжди можна було б безпомилково визначити, чи це робота італійська того періоду, чи це річ з порцелянової ойкумени України" - пише в есе до каталогу Надзвичайний і Повноважний Посол Українипри Святому Престоліта при Суверенному Мальтійському Ордені Андрій Юраш.
«Виставка, яку ми представляємо, зосереджена на одній жінці: Світлані Дуденко, експерта та колекціонера порцеляни, а також художниці, яка представляє свою Батьківщину - Україну. Вихід (екзодус)- це слово, яке несе в собі сильний, інтенсивний і навіть жорсткий зміст: перед нами жінка, позбавлена своєї Землі, яка, завдяки титанічній мужності, продовжує передавати світові високозначущі та духовні послання через своє мистецтво та колекціонування витонченої порцеляни, що розповідає про життєву та захоплюючу історію України, яка ідентифікується зі своїми багатими традиціями оповідей та почуттів, що доходять до нас через образи», - наголошує куратор виставки - письменник та мистецтвознавець Джузеппе Уссані д'Ескобар у своєму есе до каталогу виставки.
Довідка. Виставка представляє роботи визначної української художниці Світлани Дуденко, яка співпрацювала з відомим представником українського авангарду Борисом Косарєвим, розвиваючи свій власний оригінальний виразний та інтенсивний стиль.
Світлана Дуденко — український архітектор, дизайнер міського середовища, кандидат технічних наук (1986), заслужений діяч мистецтв України (2006), головний художник міста Харкова, засновниця та куратор художньої галереї "Смальта" в Харкові, видатний викладач Харківської державної академії дизайну та мистецтв, а також - Почесний громадянин міста Харкова (2015), яке, на жаль, сильно постраждало від бомбардувань і атак з боку росіян.
На виставці можна буде побачити українські порцелянові статуетки повоєнного періоду, які Світлана Дуденко збирала з великою пристрастю та старанно досліджувала. Дослідженню українського фарфору вона присвятила багато важливих публікацій. З цього приводу у статті, що представлена в каталозі виставки, експерт з порцеляни Людмила Карпінська-Романюк зазначає: «Крихка, витончена, рафінована порцеляна, здавалося б, не надто підходила для відображення реалій життя. Проте спортсмени, діти, які грають, і дбайливі батьки, безтурботні пляжниці, танцюристки, зібрані разом, створюють дивовижну картину життя. Це дзеркало культури й побуту, класичних канонів мистецтва даного періоду. Саме тоді фігурки з порцеляни – живі скульптурні картинки «дійсності» – стали національною формою українського мистецтва».
Фото та матеріал: Вікторія Маренич, GX, Наталія Бойченко, соцмережі, архів Світлани Дуденко