Руками допомагали дихати дитині. Харківські лікарі пригадують, як під обстрілами рятували життя (фото, відео)

2150

У новий 2023 рік колектив Харківського регіонального перинатального центру ввійшов переможцем - вистоявши усі місяці війни 2022-го, тут повністю відновили роботу. Наразі в Центрі працюють усі 9 відділень, із них 3 – для новонароджених. Заклад має достатню кількість генераторів. Більше того, тут створено систему безперебійного живлення відділень. Для накопичення запасів технічної води придбані бочки на 200-250 літрів. Про це розповіли у ХОВА.

У Центрі згадують, що лютий-травень минулого року були вкрай важкими, особливо коли зникало світло. Але медики попри все, незважаючи на вибухи ворожих снарядів, залишалися на робочих місцях, приймали нових пацієнтів і рятували маленькі життя. 

«Дівчата та хлопці 30+ із гарним знанням англійської, і якщо хтось із них виїхав би з міста чи країни, я б зрозуміла. Але вони залишилися. Іноді лікарі не виходили з корпусу лікарні протягом 6-8 тижнів. Це була найбільша моя перемога – збереження колективу», – каже  керівниця Харківського регіонального перинатального центру Ірина Кондратова, яка потрапила до списку «100 жінок 2022 року» за версією BBC.

Ірина Кондратова, керівниця Харківського регіонального перинатального центру 

За її словами, з початком воєнних дій операції немовлятам робили в приміщенні на першому поверсі. Там же приймали пологи. За 3 місяці в закладі народилося близько 300 дітей. Під час знеструмлення персонал вручну контролював температурний режим та подачу кисню, щоб немовлята, які перебували у відділеннях інтенсивної терапії в «інкубаторах», змогли вижити. 

"Перші три місяці ми спали тут, на підлозі. Основна проблема  - це виключення електропостачання: відключається апарт штучного дихання -  і медсестри та лікарі руками допомагають дихати дитині", - пригадує Олександр, завідувач відділенням анестезіології та інтенсивні терапії новонароджених.

 Олександр, завідділення анестезіології та інтенсивні терапії новонароджених

"Хірурги оперують дитину першої доби життя з надважкою вродженою патологією кишківника. Дитина на наркозі... І  тут прилітає дуже голосно, біля нас. Я кажу:"Стріляли". І тут хірург піднімає голову з ліхтарем на лобі і каже спокійно: "Мені не заважає це. Я продовжу" . Опускає голову і продовжує далі оперувати", - розповідає Олександр один із сотень епізодів, які варті окремої історії і окремої подяки.

Людмила з донечкою Ваварою

Крихітка народилася передчасно, каже її мама Людмила і розповідає, як переживала за маленьку донечку Варвару.

"Дитина народилася на 31-му тижні вагітності, поступила в реанімацію. Тут за нею доглядали, протягом трьох тижнів робили інгаляцію легенів. Чесно кажучи, я взагалі боялася, що може трапитися щось страшне. Але лікарі просто молодці. Спасибі їм велике", - ділиться Людмила. 

Варвара на обстеженні 

У мирний час у регіональному перинатальному центрі було близько 3 тисяч пологів на рік, зараз їх стало втричі менше, але разом з цим, діти народжуються з важкими патологіями. Саме через війну патологій вагітності у жінок стало більше. Особливо важко довелося вагітним, які пережили окупацію.

"Ми зараз стикаємося з патологіями, які були характерні для минулих часів, коли жінки не мали змогу проходити лікарське обстеження. Багато у кого загострились хронічні захворювання. Майже кожна жінка з окупованої території має анемію, тому що погано харчувалася. Також характерні інфекційні ураження плоду", – розповідає лікарка.

Харківський регіональний перинатальний центр

Але сьогодні, запевнила Ірина Кондратова, заклад має необхідні "інкубатори", дитячі операційні столи та іншу дороговартісну медичну техніку, аби підтримати мам і малят. За її словами, деякі якісні зразки апаратури придбали саме під час війни за підтримки держави, міжнародних медичних й гуманітарних організацій, волонтерів.

Зокрема, за підтримки обласної влади, президентської програми UNITED24 Центр отримав велику кількість медикаментів, автомобілів екстреної допомоги, наркозно-дихальне обладнання, функціональні ліжка, операційні столи.

У новорічну ніч керівниця Центру Ірина Кондратова мала два великих бажання на 2023 рік -  перемога України у війні і народження на світ здорового покоління українців, яким будувати нове життя в країні. 

"Як лікар, я хочу щоб у нас народжувалися здорові діти. Я впевнена, що ті, які зараз появляються на світ, будуть найсильнішими, найсміливішим  і найкрасивішими. І вони будуть відбудовувати нашу країну", - каже харківський педіатр. 

Нагадаємо, ВВС опублікувала список 100 жінок, які надихали та впливали на світ у 2022 році. До нього увійшли вісім українок, серед яких - харків'янка, лікарка-дитячий анестезіолог, директорка Харківського регіонального перинатального центру, кандидат медичних наук Ірина Кондратова. 

Дитяча лікарка із Харкова Ірина Кондратова потрапила на обкладинку американського щотижневика Time, поруч з Президентом України Володимиром Зеленським, який за версією журналу став "Людиною року" - 2022.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/gx_net_ua

 

Галина Половик

Читайте також: