Вже завтра, 22 грудня, о 05.27 за київським часом, відбудеться зимове сонцестояння, яке ще називають сонцеворотом.
Зимове сонцестояння відбувається тоді, коли нахил осі Землі до Сонця досягає максимального значення і два космічні об'єкти стають найближче один до одного за весь рік.
У північній півкулі планети настане астрономічна зима, а в південній – літо. Сьогоднішній світла пора доби тривала всього 8 годин. Зазначимо, що вже після 22 грудня тривалість дня поступово почне збільшуватися, а ночі, навпаки, ставатимуть коротшими.
До речі, найчастіше день зимового сонцестояння припадає на 21 грудня (рідше буває 20 або 22 грудня). Однак у роки, які передують високосному, зимове сонцестояння відбувається 22 грудня. Саме таким є 2023 рік.
Сонцеворот буває двічі на рік. Перший припадає на червень і називається в Північній півкулі днем літнього сонцестояння. Тоді ніч найкоротша, а день — найдовший. А після цього день починає поступово зменшуватися.
Трохи історії. Наші предки вважали день, коли Сонце починає приносити більше тепла, остаточною перемогою світла над темрявою, а літа над зимою. У ті часи Сонце сприймалося як символ відродження, нового життя.
Вважалося, що саме день зимового сонцестояння є початком нового року. Тому вночі віддавали пошану Коляді. Це був один з найважливіших богів у слов'янській міфології, втілення Сонця і тепла.
Люди намагалися допомогти Сонцю перемогти темряву. Для цього розкладали й запалювали багаття, катали по селу колеса, які палали, прикрашали будинки ялинковими гілочками та випікали обрядовий коровай у формі небесного світила.
У ті часи існувало повір'я, що в день зимового сонцестояння духи покійних предків приходять на Землю. Тому цього дня співали чимало обрядових пісень, веселилися, розважалися, щоб привернути до своєї родини багатство і добро.
Сприятливим день вважався і для різноманітних ворожінь. Тому дівчата збиралися разом та ворожили на кохання, майбутнє, шлюб тощо. Це відмінний час для нових починань. А ось конфліктів та суперечок варто уникати. Вважається, що будь-яка негативна енергія може надовго залишити слід.
За прикметами, якщо цього дня на деревах іній, то наступного року буде великий урожай.
День похмурий - весна прийде рано, а ясне небо свідчить про довгу і сувору зиму.
Сильний снігопад — до тривалої і сніжної зими.
І головне, вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику. У цей період заведено складати нові плани та викидати старі речі, наводити порядок — не лише в домі, а й у своїх думках, відпускати старі образи та загадувати бажання. Існує повір'я, згідно з яким бажання, що було загадано в день зимового сонцестояння, обов'язково здійсниться.
Українці мають одне бажання на всіх! Віримо! Воно обов'язково здійсниться! Україна переможе і запанує Мир!
Фото та матеріал: планетарій, відкриті джерела