Харків'янка поділилася кадрами повного сонячного затемнення, яке спостерігали у Північній Америці (фото, відео)

1597
Читачка GX опинилася в коловороті космічних подій.

Харківський астроном Володимир Кажанов навіть під час війни постійно інформує земляків про цікаві космічні події. Ось і 9 квітня він поділився цікавим постом Nataly Borotkanych про сонячне затемнення, яке могли спостерігати мешканці країн Північної Америки. 

"Сьогодні відбудеться повне Сонячне затемнення, яке назвали «американським», оскільки спостерігати його можна у Північній Америці. Мене запросив один телеканал розповісти про це астрономічне явище та пояснити, чому у деяких регіонах США та Канади через сонячне затемнення запровадили режим надзвичайної ситуації. Вирішила, що варто прояснити «унікальність» цього явища", - написала Nataly Borotkanych і додала подробиці.

- Що таке сонячне затемнення? Це астрономічне явище, коли Земля, Місяць і Сонце шикуються в одну лінію. Коли між Землею і Сонцем опиняється Місяць, він повністю або частково закриває вид на Сонце з невеликої частини Землі. Залежно від розташування Місяця затемнення буває: часткове (Місяць закриває певний відсоток Сонця), кільцеподібне (видимий розмір Місяця менший за розмір Сонця, тому наше світило виглядає як дуже яскраве кільце, що оточує темний диск Місяця) і найцікавіше – повне затемнення Сонця.

- Наскільки рідкісне це явище? Мовою статистики сонячне затемнення відбувається 2,2 раза на рік. У цьому сторіччі на Землі відбудеться 224 сонячних затемнення, з них – 68 будуть повними. Як ви зрозуміли, явище не дуже рідкісне, але… Спостерігати екліпс можна лише в певних регіонах, а іноді цим регіоном є відкритий океан, що ускладнює доступ. Наприклад, в Україні повного сонячного затемнення за роки Незалежності ще не було і чекати нам його доведеться до 2061 року. 

- Як сонячне затемнення впливає на самопочуття живих організмів? Є свідчення про дивну поведінку тварин під час затемнення. Наприклад, черепахи починали спаровуватися, деякі тварини — готуватися до сну, фламінго зібрали своїх пташенят і вдивлялися в небо, ніби чекаючи на небезпеку. Щодо людей, то в них науковці спостерігали відчуття піднесеності й згуртованості, але все минало протягом 24 годин.

- Чому це важливо для науки? Найперше, під час повного сонячного затемнення видно сонячну корону – по суті атмосферу нашої зірки, яку вчені намагаються вивчати вже не одне століття. Через величезну яскравість Сонця корону неможливо побачити у звичайний день. Також буде проведено багато інших експериментів. Наприклад, як сонячне затемнення впливає на радіосигнал тощо.

- У чому ж тоді небезпека? Існує окремий вид туризму – полювання на сонячне затемнення, популярність якого набирає обертів. У регіонах із найкращими умовами для спостереження очікується наплив туристів, що може призвести до заторів та великого скупчення людей. Спеціальні режими запроваджуються, щоб гарантувати безпеку для усіх любителів астрономічних явищ.

- І на останок цікавий історичний факт. 1914 року Альберт Айнштайн відрядив експедицію у Крим для проведення експерименту під час повного сонячного затемнення. Експеримент із фотографування зірок, світло яких проходить біля Сонця, мав показати наскільки гравітація Сонця викривляє світло зір і, відповідно, стати доказом Загальної теорії відносності. Однак, за 20 днів до затемнення почалася Перша світова війна. Німецьких астрономів у Криму затримали, а обладнання конфіскували. У «легенду» німецьких вчених, що всі ці потужні фотоапарати та геодезичні прилади призначені для астрономічних спостережень, військові не повірили. Пізніше астрономів відпустили в порядку обміну військовополоненими.

Спостерігати повне сонячне затемнення можна було за допомогою трансляції від на NASA. Затемнення тривало 4,5 хвилини.

Дивовижний збіг обставин подарував нам можливість доторкнутися до космічного дійства. Читачка GX - Victoria Podolskaya, яка вчилася в Харкові, зараз знаходиться в Клівленді (США) і мала змогу особисто спостерігати космічне шоу. Вона поділилася фото з читачами нашого новинного порталу.



А ось так зафільмувала затемнення ще одна наша читачка, Галина Телипко.



"Я теж спостерігала затемнення у Нью-Джерсі, неповне, часткове, але побачила!" - написала GX Галина ы ще додала фото на темному фоні через сонячні окуляри.



Фото та матеріал: Nataly Borotkanych, Victoria Podolskaya

Читайте також: