Біль втрат і тягар війни кожен українець відчуває ще з 2014 року. З початком повномасштабного вторгнення російських окупантів в Україну кількість кривавих злочинів рашистів помножилась стократ. Наразі кожен українець намагається донести світу увесь жах і біль скоєного рашистами. Болючі факти, зафільмовані українцями, вразили увесь світ. Цього року, 10 березня, на щорічній церемонії вручення кінопремії "Оскар" в Лос-Анджелесі найвищу нагороду у категорії "Найкращий документальний фільм" вперше отримали українці.
"Оскаром" було нагороджено документальний фільм харківського фотографа Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі". Нагадаємо, у категорії "Найкращий документальний фільм" змагалися ще чотири стрічки: Bobi Wine: The People’s President ("Бобі Вайн: Народний президент"); The Eternal Memory ("Вічна пам'ять"); Four Daughters ("Чотири доньки"); To Kill a Tiger ("Убити тигра").
Нагадаємо, стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення росії в Україну 2022 року. Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення росією Маріуполя.
"Я вдячний. Але напевно я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію", — наголосив Чернов.
"Оскар" - не перша нагорода стрічки "20 днів у Маріуполі".
Зокрема, у січні 2023 року робота українців отримала приз глядацьких симпатій на кінофестивалі "Санденс" ("Sundance") - популярному у світі огляді незалежного кіно (докладніше у новині GX).
А ще картина перемогла у номінації "Найкращий документальний фільм" британської кінопремії BAFTA, а Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за "видатні режисерські досягнення в документальному кіно".
У травні 2023 року українські фотографи Мстислав Чернов та Євген Малолєтка, а також журналістка Василиса Степаненко, які працюють для Associated Press, стали лауреатами Пулітцерівської премії за серію фоторобіт, присвячених заблокованому російськими військами Маріуполю (подробиці у новині GX).
Також усім трьом авторам картини у 2024 році було присвоєно Шевченківську премію.
Довідка. Мстислав Чернов — український відеограф, фотограф, фотожурналіст, режисер, воєнний кореспондент та письменник. Народився в Харкові. Висвітлював події Революції гідності, Війни на сході України, наслідки збиття Boeing 777 Malaysia Airlines, Сирійську громадянську війну, битву при Мосулі в Іраку, Російське вторгнення в Україну 2022 року, включаючи Блокаду Маріуполя (за цю роботу отримав нагороди Deutsche Welle Freedom of Speech Award, Премія імені Георгія Ґонґадзе, Knight International Journalism Awards, Biagio Agnes Award, Bayeux Calvados-Normandy Award, Elijah Parish Lovejoy Award, Free Media Awards, CJFE International Press Freedom Award, Royal Television Society Television Journalism Awards).
Журналіст Associated Press та президент Української асоціації професійних фотографів. Матеріали Чернова були опубліковані та випущені в ефірі багатьох ЗМІ по всьому світу, включаючи CNN, BBC, New York Times, Washington Post та інших.
Журналісти Мстислав Чернов і Євген Малолєтка стали лауреатами Премії Гонгадзе – 2022. Також їм присудили премію німецької медіакомпанії Deutsche Welle «За свободу слова».
Фотожурналісти Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та відеопродюсерка Василіса Степаненко стали лауреатами міжнародної журналістської премії імені Джеймса Найта (Knight International Journalism Awards) від Міжнародного центру журналістів (ICFJ).
Вони висвітлювали події в заблокованому російськими військами Маріуполі, знімали руйнування, спричинені обстрілами міста, роботу лікарів у місцевих шпиталях, численні жертви серед цивільного населення.
Фото: REUTERS/Mike Blake, відкриті джерела