У деяких селах Липецької громади, що межує з російським кордоном, більше немає людей: із майже 13,5 тисяч мешканців, які проживали до окупації, залишилося 1 900 - у 7 разів менше. Про це розповів начальник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко "Українському радіо. Харків".
За його словами, в трьох населених пунктів громади не залишилося жодної людини. Йдеться про села-привиди, де практично немає нічого вцілілого: Тернова, Мале Веселе і Зелене. У багатьох живуть одиниці, як у селі Перемога, де до війни налічувалося близько 650 мешканців, а зараз 4 людини. У селі Нескучному взагалі залишився один житель.
Слабченко, який сам чотири місяці був під окупантами, каже, що росіяни створили такі умови, які змушували людей кидати свої будинки і виїздити через Росію, бо не було іншого шляху вибратися з небезпеки. Більшість із них уже перебувають у країнах Європейського Союзу, деякі повернулися до України і до Харкова, зокрема.
"Я сам перебував в окупації чотири місяці і сам бачив, коли проходили окупанти і казали: "Їдьте, а то тут буде спекотно, це село буде знищене українцями, українці наступають, знищуватимуться ці села". І люди лишали ці села. Окупанти самі обстрілювали вулиці, і люди змушені були залишати свої будинки та їхати”, - зазначив Слабченко.
За його інформацією, Тернова зруйнована приблизно на 70%, Перемога - на 80%, Мале Веселе майже вщент.
У селах Борисівка, Пильна житловий фонд майже не пошкоджений. Проте у багатьох селах немає газу і світла.
"Відновлені мережі газопостачання у Слобожанському, Липцях, Глибокому, Лук’янцях, Борисівці, Пильній, Веселому", - розповів глава сільської військової адміністрації.
З електрозабезпеченням ще гірша ситуація - планується відновити ближче до нового року.
А ще у селах магазини розбиті або зачинені. Планують відкрити лише у Липцях і Веселому. Також будуть відновлювати зруйновану Липецьку лікарню. А поки відкрили медпункт у Липецькій сільраді.
"Ми звільнили частину приміщення Липецької сільської ради, дали туди опалення, там якраз відновлено газопостачання - там газове опалення. Районна адміністрація допомогла нам у придбанні електрогенератора. Налагоджений мобільний зв’язок. Тому в цьому приміщенні проводиться і медичне обслуговування, і прийом громадян, які потребують адміністративних послуг", - розповів Слабченко.
Глава громади каже, що територія суттєво замінована і час від часу росіяни обстрілюють прикордонні села. А тому не радить землякам поспішати повертатися додому.
"Людям я завжди говорю: перш за все - це безпека. Ви, коли повертатиметеся, думайте не тільки про себе, а й про свої сім'ї. З дітьми дуже небезпечно повертатися до наших населених пунктів. Ми не хочемо втратити жодного жителя, ми хочемо, щоб вони повернулися до нашої громади, хочемо відбудувати всі будинки. Але коли настане сприятливий момент, коли буде тепло, будемо раді їхньому поверненню", - зазначив Слабченко.
Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/gx_net_ua
Галина Половик