Вже сьогодні небо в Харкові буде нас приємно дивувати яскравими спалахами метеорного потоку.
Саме 13-14 грудня нічне небо буде прикрашати щорічний і дуже потужний метеорний потік Гемініди.
Про це розповів відомий харківський астроном Володимир Кажанов.
"За умови ясного і темного неба під час піка зорепаду зазвичай видно близько 120 метеорів на годину. Але, нажаль, в цьому році Місяць яскравим світлом також буде трохи заважати помилуватись цим явищем. Але все ж таки, рекомендую під час вечірніх прогулянок у вечори близько до 13 грудня споглядати в небо. Метеори зазвичай виглядають жовтими та не так швидко рухаються по небу, як у Персеїд і Леонід. Швидкість метеорів 35 км/с", - зауважив вчений.
Нагадаємо, період активності зорепаду Гемініди: 4 – 17 грудня.
Якась спеціальна техніка, або телескоп, не потрібні для спостережень метеорів.
А ще в Харківському планетарії нагадують про яскраві події грудня: ВЕНЕРА увечері ДУЖЕ яскрава! (захід). Також є ще прикраса - Юпітер! Видимість планет: Меркурій (уранці — майже цілий місяць, крім першої десятиденки місяця); Венера (увечері); Марс (майже цілу ніч, крім вечірніх годин); Юпітер (упродовж першої половини місяця — цілу ніч, упродовж другої половини місяця — майже цілу ніч, крім уранішніх годин); Сатурн (увечері); Уран (майже цілу ніч, крім ураC нішніх годин); Нептун (перша половина ночі); Метеорні потоки: Ґемініди (до 19.XII), максимум 13—14.XII; Урсиди (17—26.XII), максимум 22—23.XII; Фази Місяця: повний Місяць — 15.XII, остання чверть — 22.XII, новий Місяць — 30.XII. Місяць у перигеї — 12.XII, в апогеї — 24.XII. Зимове сонцестояння: 21.XII, 9 год 20 хв - Початок зими.
Довідка.
Метеор – яскравий спалах в небі, коли невелике небесне тіло згоряє в атмосфері Землі. В народі це досі називають падаючою зорею, хоча до реальних зірок це не має відношення. Метеори, це частинки або маленькі камінці з нашої Сонячної системи, які мчать до Землі зі швидкістю до 60 км/с. Часто їх розмір становить лише кілька міліметрів. Коли вони потрапляють в атмосферу Землі, настільки нагріваються від сильного тертя, що починають світитися.
Болід — великий вогняно-яскравий метеор, досить рідкісне явище, що виглядає як вогняна куля, що рухається в небі. Явище спричиняється потраплянням у щільні шари атмосфери великих твердих частинок, які називаються метеорними тілами. Входячи у атмосферу із надзвуковою швидкістю, частинка нагрівається внаслідок гальмування, і навколо неї утворюється світна оболонка з розжарених газів. Боліди часто мають помітний кутовий діаметр, і їх видно навіть удень. Політ боліда нерідко супроводжується звуками, що нагадують грім. Від сильного нагріву метеорне тіло нерідко розколюється і з гуркотом падає на Землю у вигляді уламків. Рештки метеорних тіл, що впали на Землю, називають метеоритами.
У боліді розрізняють ядро, голову, хвіст і слід (прямий або зігнутий), що залишається після його польоту.
Радіант метеорного потоку - точка на небесній сфері, у якій перетинаються зворотні подовження траєкторій метеорів. Метеори кожного потоку рухаються у просторі майже паралельними траєкторіями, і внаслідок перспективи здається, що вони вилітають з однієї точки.
Метеорні потоки отримують назви за положенням своїх радіантів. Наприклад, Персеїди мають радіант у сузір'ї Персея, Леоніди в сузір'ї Лева (лат. Leo) і т. д.
Нагадаємо, відкрийте для себе дивовижний космос разом з фахівцем можна й зараз. Вчений навіть у наш жахливий час не припиняє слідкувати за яскравими космічними подіями та ділиться інформацією про них із співвітчизниками.
"Ловіть красу своїм поглядом і наповнюйтесь енергією всесвіту", – бажає харків'янам Володимир Кажанов.
Усім мирного вечора та яскравої ночі! Загадуєм бажання!
Українці зараз мають одне бажання на всіх! Віримо! Воно обов'язково здійсниться! Україна переможе і запанує Мир!
Фото та матеріал: Володимир Кажанов, відкриті джерела