Сир на сніданок – традиція у багатьох країнах. Так, вранці сир їдять греки, італійці, іспанці, турки, єгиптяни, а також скандинави, німці, голландці та австрійці.
«У мирні часи були в гостях у племінниці у Туреччині. Там на сніданок традиційно подають кілька сортів сиру, свіжий хліб, овочі, оливки та яйця, – з усмішкою згадує Наталя. – Це таке гастрономічне задоволення!».
А хтось любить сир на обід. «Обід, що не закінчується смачним сиром, подібний до красивої жінки з одним оком», - говорив французький адвокат і політик Жан Антельм Брійя-Саварен.
Вже понад 7000 років людство балує себе цим смачним та корисним молочним продуктом. Найчастіше творцями першого сиру вважають бедуїнів Близького Сходу, Середню Азію або кочуючі турецькі племена, де було прийнято перевозити молоко в шкіряних мішках з овечих шлунків, а трясіння, спека та ферменти перетворювали його на сир.
Але й в інших країнах спостерігали за сиром та вигадували рецепти його створення. Своїми сирами славилася Греція, Єгипет, Франція, Італія, а на нашій території готували «сир» з молока, що згорнулося природним шляхом.
У світі існує понад 2000 сортів сиру та понад 500 видів сиру.
Згідно зі статистикою, найбільше сиру виробляють у США, а найбільшими споживачем сиру є Греція та Франція.
Користь і шкода від вживання сиру здоров'ю залежить від кількості і якості сирів.
Величезна кількість мінералів та вітамінів у його складі дозволяє зміцнити та захистити наш організм: сир покращує стан шкіри, зір та обмін речовин; його рекомендують при пошкодженні кісток, туберкульозі, підвищеному рівні холестерину та атеросклерозі. Медики особливо рекомендують сир дітям, майбутнім матусям та людям у похилому віці.
Людям же із проблемами зі здоров'ям вживання сиру варто узгодити із лікарем.
Людям, які страждають на зайву вагу, слід обирати нежирні сорти сиру, тому що через високу калорійність продукту дієта може бути не ефективна. Обережно вживати сир варто при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастриті, виразці) та при гіпертонії. Вагітним жінкам протипоказано вживання сиру, що містить бактерії, що викликають листеріоз, а також їм не варто захоплюватися сиром із пліснявою.
«Сир може розчарувати, але по суті це стрибок молока у бік безсмертя», - говорив американський письменник Кліфтон Фадіман.
Пропонуємо вам ненадовго стати сироварами і порадувати сім'ю адигейським сиром: літр кефіру вилийте в каструлю і поставте на слабкий вогонь, поки сир не відокремиться від сироватки і не спливе. Відкиньте сир на марлю, щоб стекла сироватка. Сир приберіть у холодильник, а сироватку поставте скисати на один-два дні за кімнатної температури. Потім поставте на вогонь та доведіть до кипіння 3 літри пастеризованого молока. Зменшіть вогонь, влийте сироватку, що скиснула, і варіть на маленькому вогні доти, поки молоко не згорнеться і сир не підніметься нагору. Зніміть каструлю з вогню та процідіть масу через марлю. Додайте 2 чайні ложки солі та ретельно перемішайте. Марлю з сиром туго зав'яжіть і на 30 хвилин підвісьте над ємністю, щоб не залишилося зайвої рідини. З сиру сформуйте необхідного вам розміру голівку, поставте під прес вагою 1 кг і приберіть на 3-4 години до холодильника.
Ще один рецепт до сніданку. Приготуйте м'який сир: доведіть літр молока до кипіння, додайте щіпку солі та 2 столові ложки яблучного оцту, подрібнений пучок кропу та 2 столові ложки вершкового масла; перемішайте та доведіть знову до кипіння; на миску покладіть складену вдвічі марлю і процідіть через неї сироватку; сир, що відокремився, накрийте марлею і залиште в холодильнику під гнітом на 40-45 хвилин.
Їсти сир корисно із зеленню, овочами та фруктами. М'який сир відмінно підійде для бутербродів та канапе.
А якщо раптом у вас безсоння, то мрійте про сир, як і Роберт Льюїс Стівенсон, шотландський письменник, автор знаменитого «Острова скарбів».
Фото та матеріал: відкриті джерела