З 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар — всі неперехідні православні свята тепер відзначаються на 13 днів раніше.
Отож, цього року Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня, тому Різдвяний піст (або Пилипівка) розпочинається 15 листопада і триватиме 40 днів, до 24 грудня.
Напередодні, 14 листопада, були заговини, тобто останній день перед постом, коли ще можна було вживати молочні та м'ясні продукти.
З початком посту треба дотримуватися певних правил. Адже піст – це час духовного очищення від гріхів, молитвою, покаянням, прощенням образ, утриманням від спокус і пороків.
В ці дні не можна вживати алкогольні напої, потрібно максимально обмежувати розважальні заходи, а також відвідини світських заходів.
Також в період посту не їдять заборонені продукти згідно трьох основних етапів посту.
В перший, з 15 листопада до 6 грудня, дозволено їсти рибу та пити вино у вівторок, четвер, суботу, неділю. В понеділок можна додавати гарячі страви без олії, а в середу і п'ятницю — сухоїдіння.
Під час другої частини посту, з 7 грудня до 18 грудня, треба їсти рослинну їжу без олії у понеділок, вівторок, у четвер до страв можна додавати олію. В середу та п'ятницю дотримуйтесь сухоїдіння. А вихідними можна додати до раціону рибу та олію. Дозволено у вихідні пити вино.
Третій етап, з 19 грудня до 24 грудня, вважається найсуворішим, можна їсти гарячі страви без олії у вівторок та четвер, олію до їжі дозволено додавати у суботу та неділю. А ось понеділок, середа та п'ятниця — сухоїдіння. Забороненими є такі продукти: яйця, молочна продукція (сир, сметана, молоко, вершки, йогурт, вершкове масло), м'ясні бульйони, м'ясо. Дозволяється їсти фрукти та овочі, гриби, каші, мед, горіхи, бобові.
І головне, у весь цей час віряни молитвою очищаються від гріхів, щоб потім з чистим серцем, душею і тілом святкування Різдво Христове.
Нагадаємо, під час посту в церквах не проводять обряди хрещення та вінчання.
Певні послаблення або повна відмова від фізичного посту дозволяється тим категоріям людей, для яких таке обмеження в їжі може завдати шкоди. Це, перш за все, діти, вагітні та матері, що годують немовлят груддю, а також хворі, військові та люди, які займаються важкою фізичною працею.
Наприклад, якщо людині за медичними показаннями треба вживати молоко чи білкову їжу, то вона може поститися в іншому – обмежити себе у веселощах, телебаченні та інтернеті, менше проводити часу у соціальних мережах.
Докладніше про Різдвяний піст у матеріалі ігумена Саватія Собко.