Від згадки про минуле до прем'єр сьогодення. Харківські митці дивують виставами та музикою (фото, відео, доповнено)

1705
Незламне місто не припиняє дивувати сторіччя за сторіччям.


Тільки-но відлунали овації на Kharkiv Music Fest, де організатори фестивалю разом з артистами ХНАТОБ / СХІД OPER торкнулися барокової доби і представили одразу дві прем'єри - монооперу «Канаркова кантата» Георга Телемана та сюїту «Птахи» Отторіно Респігі (докладніше про подію в новині GX).

Головною зіркою шоу стала лауреатка міжнародних конкурсів Юлія Антонова.

Обидва твори прозвучали у виконанні симфонічного оркестру Схід Опера під орудою заслуженого діяча мистецтв України Юрія Яковенка. Режисер — заслужений діяч мистецтв України Армен Калоян.



Захід проходив під егідою Українського АРТ ХАБу «Мистецька ФОРТЕЦЯ».

Соцмережі та офіційні сторінки заполонили звіти, повні вражень та емоцій. Наші читачі поділилися своїми звітами (фото, відео - Ольга Олійник).



Незабутні враження ще не вщухли, а Kharkiv Music Fest підготував новий сюрприз - справжній концерт-подорож у минуле – «Харків – місто прем’єр», яке було повне прем'єр видатних митців і саме у Харкові! Мабуть, невипадково захід відбувся, 21 травня в День музи та натхнення!



В рамках фесту "Слухати. Чути. Відчувати" гості заходу торкнулися історії успіхів харківських прем'єр творів Ф.Якименка, П.Сениці, М.Лисенка, В.Сокальського, О.Рябова, Г.Хоткевича, Б.Бартока.

Митці сучасності презентували твори для мандоліни, гітари, фортепіано, голосу.

Зокрема, твір «Елегія» Володимира Сокальського для віолончелі і фортепіано виконали Мар’яна Чернявська (віолончель) й Тетяна Єфімова (фортепіано).

А ви знали? Саме в Харкові писав та показував прем'єри Микола Лисенко. Цього дня глядач почув арію Остапа з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, яку заспівав Олексій Вєтров (баритон) у супроводі концертмейстера Максима Чуба (фортепіано).



Саме в Харкові була написана втрачена опера «Фея снігів» українського композитора Федора Якименко, а в 1906 році вперше лунало його «Тріо».



Дві частини твору Ф. Якименко «Тріо» (чч.2 і 3) зіграли Інна Успенська (скрипка), Микола Удовиченко (альт), Марьяна Чернявська (віолончель).

Скандальна історія навколо прем'єри другої симфонії Павла Сениці, мабуть, врятувала життя автору… На той час за всі музичні події відповідав музикознавець та український композитор Пилип Козицький, який не пускав до України Павла, а ось багато його колег-сучасників, на жаль, були страчені радянськими спецслужбами, за їх прагнення творити українське... В пам'ять про видатного митця пролунало Скерцо для фортепіано у виконанні Олексія Синельника-Щербака.

Сюрпризом став виступ харківських митців та педагогів Ігоря Чернявського (скрипка) та Станіслава Калініна (фортепіано). Вони зіграли шість румунських танців для скрипки фортепіано Бела Бартока.

А ви знали? Саме харківець Олексій Рябов першим представив справжній хіт того сторіччя - прем'єру оперети «Сорочинський ярмарок»…
Дует Парасі та Гриця з оперети «Сорочинський ярмарок» чуттєво відтворили солісти Харківського академічного театру музичної комедії Олеся Непомняща та Сергій Міненко (партія форетпіано - Максим Чуб).



Майже кожен харківський театрал знає майстерність заслуженого діяча мистецтв України Юрія Яковенка як талановитого аранжувальника та диригента ХНАТОБ /СХІД ОПЕРА. А його авторські твори для мандоліни здивували багатьох. Автор особисто зіграв для слухачів власні твори на своєму унікальному інструменті - мандоліні американського зразка, ще й на «Біс!» додав.



А потім пролунав твір українського композитора Володимира Богатирьова «Стазис» («Нерухомість»), який передає ситуацію, в якій ми зараз усі живемо, коли розум не приймає увесь жах війни навколо... Твір для трьох інструментів виконали Кристина Гордєєва (кларнет), Андрій Москалик (труба), Анастасія Лузанова (скрипка), Володимир Богатирьов (автор і дириґент).

Чуттєвим віршем почався авторський виступ Олександра Кулика «В Ніч на Івана Купала» (музична картина для гітари соло).

Завершення виступу було з посилом, щоб згинуло зло…

Композитор Дмитро Малий виконав на фортепіано Псалом #1 з циклу «Псалми Давидові» на слова Тараса Шевченка. Соло лунало з вуст відомого соліста ХНАТОБ / СХІД ОПЕРА, лауреата міжнародних конкурсів Сергія Замицького.



Цей твір починається і закінчується словами - «Блажен муж!», а головна думка твору - в останніх рядках: «І воздасть їм за діла їх... Діла добрих обновляться! Діла злих загинуть!».



«Щодо ідеї концерту, то ми продовжуємо відкривати Харків для слухачів. Харків, який завжди був інтелектуальним та культурним центром, куди митці хотіли привезти презентувати свої твори, де відбувались прем'єри, які впливали на подальші долі музикантів. Наприклад, для Федіра Якименка сольний концерт його творів у Харкові став поворотним в кар'єрі композитора, а для Павла Сениці прем'єра в Харкові його "Української симфонії" (яку виконали без 1 частини) стала в чомусь фатальним. Ми згадали харківський клавірабенд Бели Бартока і прем'єри оперет Олексія Рябова, цікавинкою зараз звучить Елегія Володимира Сокальського, якого всі знали як Дон Дієза - суворого, але ерудованого, блискучого критика межі XIX-XX ст. Історична частина програми продовжилась прем'єрами від наших молодих композиторів. Відкриттям для багатьох стала мандоліна (її американський варіант) та авторські композиції для неї Юрія Яковенка. Ми його знаємо як блискучого диригента оперного театру, менше - як композитора і виконавця. Мандоліна заворожила слухачів. Цікавим звуковим експериментом став "Стазис" для трьох інструментів Володимира Богатирьова. Колористичний, багатий емоційно та образно твір для гітари представив Олександр Кулик. Завершенням вечора стала прем'єра одного Псалма з циклу на слова Т.Шевченка "Псалми Давидові" композитора Дмитра Малого. Абсолютно сучасне прочитання шевченківського слова, яке немов віддзеркалює наше сьогодення. Бо закінчується перший Псалом "Блажен муж" слова "Діла добрих оновляться, Діла злих загинуть". І так віриться, що це є правдою! – наголосила Юлія Ніколаєвська (проректорка, доктор мистецтвознавства, професор кафедри інтерпретології та аналізу музики Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського). - Взагалі я б хотіла продовжити цей цикл, бо відчуваю Харків містом модерним і налаштованим на нове. І його історія це дловодить. А ми зараз пишемо нову історію нашого міста!»

Нагадуємо, що заходи фестивалю KharkivMusicFest є відкритими для всіх охочих, але за попередньою реєстрацією (посилання на реєстрацію публікується на сторінці фестивалю у соцмережах разом з подією і знаходиться в її описі). Дізнаватись про фестивальні події та новини можна на сторінці KharkivMusicFest у фейсбук.

З нетерпінням чекаємо нових виступів і творчих заходів Kharkiv Music Fest-2024. Адже ворогу не вбити нашу жагу до життя!

Докладніше про захід і відкриття фестивалю у новині GX.

Ключові події Kharkiv Music Fest на афіші.



Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Kharkiv Music Fest, Юлія Ніколаєвська, Ольга Олійник, ХНАТОБ

Читайте також: