Харків'янку з світовим ім'ям чекав сюрприз на батьківщині (фото, відео)

3639
Слухати, чути, відчувати. Тривають заходи Kharkiv Music Fest-2024.


Мабуть, невипадково відкриття цьогорічного Міжнародного фестивалю Kharkiv Music Fest припало саме на 13 квітня - День зброярів України, адже музика - то справжня зброя для артистів.

Під час війн, попри постійні обстріли міста-героя Харкова незламний колектив Національного ансамблю солістів «Київська камерата» під орудою диригента Рока Фаргаса (Іспанії) та під керівництвом генеральної директорки та художньої керівниці оркестру чарівної і неймовірної зірки-скрипальки з Харкова Богдани Півненко приїхав на відкриття фестивалю. Вони представили концертну програму, яка вже підкорила мешканців Кишиньова (столиці Молдови), і вже невдовзі після виступу в Харкові лунала в Карнеґі-хол у Нью-Йорку (США).



До речі, на Богдану в рідному місті чекав сюрприз - народна артистка України Богдана Півненко відтепер є Почесним доктором Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського. Почесний диплом за підписом ректора Наталії Говорухіної на відкритті Kharkiv Music Fest видатній скрипальці вручив голова наглядової ради університету Сергій Політучий.



Заходи Kharkiv Music Fest-2024 тривають майже кожного дня.

Ось і сьогодні, 30 квітня, о 17.00 діти з Харкова матимукть чудову нагоду показати свої таланти в цей важкий час та отримати визнання своєї майстерності. Адже уперше за три роки на фестивалі Kharkiv Music Fest виступить Дитячий симфонічний оркестр.



Послухати шедеври Моцарта можна буде 30 квітня у виконанні єдиного на сході України Дитячого симфонічного оркестру KharkivMusicFest. Колектив уперше за три роки виступить у рамках фестивальної програми камерним складом. У програмі заходу із серії «Кольорова класика» - твори Моцарта: «Маленька нічна серенада» 1 частина,  Концерт для фортепіано з оркестром (версія для камерного оркестру) 1, 2 та 3 частини.

«Рішення грати твори Моцарта прийшло не просто так, адже він з раннього дитинства був генієм, дитиною-вундеркіндом. Багато в чому це стало можливим завдяки старанням його батька, який був дуже уважним до його освіти, – розповідає Віталій Алексейонок, артистичний директор фестивалю KharkivMusicFest. – І ми теж даємо нашим дітям можливість розвиватися, зростати особистісно та професійно, спілкуватися мовою музики. «Маленька нічна серенада» – напрочуд легкий та життєрадісний твір, написаний у період найбільшого розквіту генія композитора. Такий самий надихаючий настрій дарує і його Концерт для фортепіано, який виконуватимуть юні музиканти».
Цікаво, що володар феноменальної пам'яті, Моцарт вів докладний облік своїх творів, записуючи в каталог кожен під певним номером. У «Маленькій нічній серенаді» з 5 частин з невідомих причин збереглося тільки 4. Зі збережених записок автора випливає, що був ще один менует між 1-ю і 2-ю частинами. Але з якої причини він зник, ми вже ніколи не дізнаємося.

Дитячий симфонічний оркестр KharkivMusicFest існує з 2019 року. До війни у ньому грало близько 60 осіб з різних музичних навчальних закладів Харкова. Мета створення оркестру – об'єднати талановитих дітей та підлітків у віці 10-17 років і дати їм можливість музикувати разом, знайомитися з шедеврами класичної музики, виступати на кращих концертних майданчиках міста, а пізніше – інших міст та країн.

Презентація камерного складу колективу відбулася на сцені органного залу Харківської філармонії в рамках проєкту «Класика для молоді» 3 грудня 2019 року.
Завдяки фінансовій підтримці Фонду громади Харкова «Толока» участь для дітей є безоплатною.

«Важливою складовою фестивалю KharkivMusicFest від самого його початку була освітньо-просвітницька програма – проєкти для дітей, підлітків та молоді, які допомагають краще розумітись на класичній музиці, сприяють професійному розвитку юних музикантів – розповідає Марія Горбонос, виконавча директорка фестивалю. – Дитячий симфонічний оркестр KharkivMusicFest є нашою гордістю, на час створення він був такий єдиний в Україні. І особливо важливим та радісним для нас є те, що ми попри війну відновили його роботу».

За словами Марії, більшість із дітей вирішили обрати музику своєю майбутньою професією, тож гра в оркестрі дає їм можливість отримувати серйозний професійний досвід. За три роки існування колективу юні оркестранти встигли попрацювати з диригентами з України, Європи та США. Молодими талантами опікуються професійні музиканти, що мають багаторічний досвід роботи у кращих оркестрових колективах країни.


(Фотозвіт минулого року).

Репетиції курує Віталій Алексейонок, артистичний директор фестивалю, володар Першої премії Міжнародного конкурсу диригентів імені Артуро Тосканіні (Італія, 2021), лауреат «MDR Conducting Competition 2018» та інших міжнародних конкурсів, головний диригент Німецької опери на Рейні в Дюссельдорфі/Дуйсбурзі з початку сезону 2024-2025.

Підготовкою юних музикантів до концерту займається Юрій Яковенко, Заслужений діяч мистецтв України, диригент оркестру Харківського національного академічного театру опери та балету, який буде диригувати в цей вечір Дитячим симфонічним оркестром.

Організатори приділили значну увагу безпеці під час проведення репетицій – всі вони проходять в місцях, обладнаних згідно безпекових умов.
Солістами програми концерту «Кольорова класика. Моцарт» є учні Харківського державного музичного ліцею Віра Бондаренко, 9 клас, та Кирило Тарановський, 8 клас.

Нагадуємо, що 13 квітня в Харкові стартував KharkivMusicFest – єдиний музичний фестиваль, що проходить попри війну.

Традиційно програма фестивалю дуже різноманітна. Цьогоріч вона складається з виступів всесвітньо відомих зірок класичної музики, камерних концертів, концерту стипендіатів Фонду громади Харкова «Толока», арт-терапевтичних заходів, концертів для дітей з особливими потребами, а також оперної прем'єри.
Заходи є відкритими для всіх бажаючих, але за попередньою реєстрацією (посилання на реєстрацію публікується на сторінці фестивалю у соцмережах разом з подією і знаходиться в її описі). Дізнаватись про фестивальні події та новини можна на сторінці Kharkiv Music Fest у фейсбук.


Наразі кожна подія фестивалю - це привід згадати його яскраве відкриття (докладніше про захід у новині-анонсі GX). То був незабутній вечір - зустріч незламних з усього світу, чарівна музика, приємні сюрпризи і вітання, як від гостей фестивалю, так і від зустрічаючої сторони.




Завдяки нашим захисникам незламна українська нація має змогу вголос заявити про себе по усьому світу.

"По-перше, дяка нашим захисникам, що наш захід відбувся. Що до музикантів, це справжній громадянський подвиг артистів, які приїхали до прифронтового міста і підготували свої виступи. Вдячність командам СХІД ОПЕРА, ХНУМ ім. Котляревського та усім воїнам без зброї, які наше місто оберігають", - наголосив Сергій Політучий, президент фестивалю KharkivMusicFest.



Зал стоячи вітав і дякував військовим, які теж були присутні на заході. У відповідь військові подякували незламності харків'ян, яких ворог не зміг поставити на коліна.



«У опері Відня сьогодні відбудеться виступ наших артистів, я тут разом із колегами, щоб підтримати їх. Трохи сумно, що не можу бути у двох місцях одночасно, щоб бути й разом з усіма на відкритті фестивалю в ХАркові. Але вдячній кожному причетному, що захід відбувся. Радий, що в нас є небезпечний майданчик, де заходи можуть проходити. Вірю, що вже не вдовзі ми нарешті побачимо виступи на великій сцені СХІД ОПЕРА. Зі святом, друзі, разом до перемоги», - такими словами керівник ХНАТОБ, заслужений діяч мистецтв України Ігор Тулузов привітав гостей фестивалю з Відня, де того дня теж виступали артисти з України.

Чуттєвим було й звернення арт-директора Міжнародного фестивалю класичної музики KharkivMusicFest Віталія Алексейонка.



«Зустрінемося на фіналі заходу, як і минулого року!» - наостанок з Німеччині пообіцяв Віталій Алексейонок.

Того дня чарівни звуки музика луналали й лунали під виття сирен в Харкові.

Особливо звуки тривоги з телефонів у залі різали серце під час виконання прем’єри твору молодого українського композитора Золтана Алмаші - «Місто Марії», присвячене Маріуполю. Це місто болю, майже стерте рашисами і окуповане, в ньому склали голову і зникли й харківці... Автор представив своє творіння особисто.



За словами Золтана, цей твір зараз є чи не найбільш виконуваним у різних країнах світу, але краще не було би нагоди його писати.



Зал стоячи вітав автора, квітами і оплесками подякував за відчуття нашого болю.





А ви знали? Диригент Національного ансамблю солістів «Київська камерата» Рок Фаргаса (Іспанії) був вперше в Харкові.



А ось засновик та керівник колективу Валерій Матюхін та його незламна зірка-керівниця, народна артистка України Богдана Півненко, яка й привезла колектив на відкриття фестивалю – харківці.

До речі, участь «Київської Камерати» у відкритті фестивалю також має важливе символічне значення – 30-річчя діяльності оркестру.

Цей концерт музиканти присвятили Валерію Матюхіну – засновнику колективу і його рідному місту Харкову. В травні цього року Валерію Олександровичу виповнилось би 75 років. Він давно хотів приїхати особисто і грати українську музику для харківців. Бо він пропагував усе життя найцікавіші твори української музики. Тому для оркестру це був особливий концерт.

«"Концерт для скрипки" Володимира Зубицького може зіграти лише наш оркестр, а соло на скрипці лише ти, Богдана», - казав Валерій Матюхін своїй неймовірно талановитій колезі.



Того вечора зірка Богдани Півненко сяяла кожному, хто до неї звертався: від легенди балету Світлани Коливанової до журналістки GX, якій чарівна і неперевершена скрипалька особисто розповіла про свою повагу та любов до Харкова і його незламних мешканців, про концерт-відкритя і плани на майбутнє.



«Особливо приємно було отримати звання Почесного доктора Харківського університету мистецтв на відкритті Kharkiv Music Fest від Сергія Політучого! Для мене це є велика честь! Я ніколи не забуду цей день! Особливо вклоняюсь всім моїм колегам, хто в таких надважких умовах тримає культурний та освітній фронт, і незважаючи на обстріли, залишається в Харкові і працює на майбутнє нашої країни!» - наголосила зірка.

Зал був повний людей, які підтримують дух Харкова саме сьогодні, саме у ці надскладні часи. Було бажання поговорити з кожним, але в наш час кожна хвилина на рахунку…



«Kharkiv Music Fest - фестиваль, який не припиняв свою роботу навіть у важкі дні початку повномасштабного вторгнення. І з "Концерту поміж вибухами" 26 березня 2022 року продовжує свою роботу. Минулоріч фестиваль тривав майже 2 місяці під гаслом "Харків - місто нових сенсів". Цьогоріч ми концентруємось на почуттях, відчуттях і емоціях.

"Слухати. Чути. Відчувати" - це те, що важливо для кожного з нас. Відкриття з "Київською Камератою" ми запланували ще влітку. Я почула їхню програму української музики, яку вони готували до свого 30-річчя і одразу зголосилась з пропозицією Богдани Півненко, яка нещодавно очолила цей колектив, що було б дуже важливо приїхати до Харкова. Завдячуючи прекрасним музикантам (кожний учасник Камерати - митець, соліст, мега-професіонал) і харизматичному диригенту Року Фаргасу (ми ж розуміємо, що творчість серед сирен - це випробування) в нас вийшло справжнє відкриття фестивалю, гідне будь-якої світової сцени. Саме цю програму за два тижні почує Карнегі-хол. Я відчула, як слухачам потрібен фестиваль, як вони скучили за такими подіями. Радію, що нам все вдалось, завдяки злагодженій праці багатьох людей, Знов таки, я розумію, що за час війни ми стали по-іншому ставиться до співпраці, ми стали більш уважно СЛУХАТИ того, хто поруч й ЧУТИ те, що відбувається навколо», - додала подробиць про фестиваль для GX Юлія Ніколаєвська (проректорка, доктор мистецтвознавства, професор кафедри інтерпретології та аналізу музики Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського).

Наостанок, ключові події Kharkiv Music Fest:



Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Kharkiv music fest

Читайте також: