У Харкові знову чекають на музичний фестиваль (фото, відео)

3930
Стартує єдиний музичний фестиваль, який попри війну відбувається у Харкові.


На 13 квітня заплановано відкриття єдиного музичного фестивалю, що проводиться у воєнному Харкові – KharkivMusicFest.

Цього року фестиваль триватиме з 13 квітня по 1 червня. Організатором є фонд громади Харкова «Толока». 

Концерт-відкриття відзначиться кількома прем’єрами – виступом диригента Рока Фаргаса (Іспанія - Німеччина) із Національним ансамблем солістів «Київська камерата», прем’єрою твору молодого українського композитора Золтана Алмаші «Місто Марії», присвяченого Маріуполю.

Президент фестивалю Kharkiv Music Fest Сергій Політучий в Міжнародний день театру повідомив про проведення фестивалю в 2024 році.«Попри непрості умови, в яких ми вже котрий рік живемо і працюємо, наш фестиваль щороку відбувається, і я глибоко переконаний, що так і має бути. І це не тільки про культуру спротиву, про демонстрацію того, що прифронтовий Харків живий, і залишається культурним центром, у якому відбуваються фестивалі, концерти тощо, куди приїжджають зірки зі світовим ім’ям. Не тільки про те, що таким чином ми комунікуємо і зі співвітчизниками, і з закордонною аудиторією, показуючи, яке місто зараз, які у ньому ми, – коментує Сергій Політучий, президент фестивалю KharkivMusicFest. – Фестиваль виконує важливе з точки зору гуманізму завдання – мистецтво підтримує людей, дарує людям душевну втіху, змогу відволіктися від страшних реалій війни. Це та рідкісна можливість хоча б на деякий час переключитись і, можливо, трохи підзарядити свої внутрішні ресурси».

В програмі відкриття фестивалю – твори композиторів, пов'язаних з Харковом: Бела Барток, Віталій Губаренко. Також звучатимуть Фелікс Мендельсон та українці Золтан Алмаші, Олександр Козаренко, Володимир Зубицький. 

Зокрема, угорський композитор та знавець національного мелосу Бела Барток на початках ХХ сторіччя перебував з концертами у Харкові, про що в архівах залишились афіша й рецензії. Віталій Губаренко – харківець, який саме тут починав свою блискучу композиторську й педагогічну кар’єру і його музика повертається до міста у рік його 90-річчя. 

Фелікс Мендельсон-Бартольді – особистість, яка всьому світову повернула ім’я Й.С.Баха. Його творчість й життя – це постійне служіння високому мистецтву і людям, з вірою, що твоя щоденна робота обов’язково матиме плоди. Так і сталось.

Український композитор та справжній філософ в музиці Олександр Козаренко, є автором багатьох творів, що вже стали класикою й граються видатними солістами, оркестрами, ансамблями. Його творчий шлях – це свідоме відкриття світові українських композиторів – Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського, Бориса Лятошинського, не випадково його називали «лицарем української музики». 

Дарує свою музику світові й український композитор Володимир Зубицький – яскравий виконавець, віртуоз, частий гість Харкова, автор численних віртуозних творів. Один з таких – концерт для скрипки – надзвичайно складний як для оркестру, так й для соліста. Він існує в рукописі й ексклюзивно виконується «Київською камератою» і скрипалькою Богданою Півненко. 

І ще одна фестивальна прем’єра в програмі відкриття – «Місто Марії» молодого українського композитора Золтана Алмаші. Минулого року саме з його «Пори року» розпочався фестиваль. За словами автора, твір, який буде презентовано на фестивалі, зараз є чи не найбільш виконуваним у різних країнах світу.

Рок Фаргас буде вперше диригувати в Харкові. Він єдиний іноземний артист, який мав сміливість погодитись на виступ в нашому місті. 
«Це велика честь для мене виступити в Харкові. Коли мене запросили стати частиною фестивалю, я відчув, що для людей це буде важливо – в такі важкі часи віднайти трохи нормальності буття, насолодитися чудовими моментами, які дарує музика».

Участь «Київської Камерати» у відкритті фестивалю також має важливе символічне значення – 30-річчя діяльності оркестру. «Цей концерт ми присвячуємо Валерію Матюхіну – засновнику колективу, його рідному місту Харкову. Цього року Валерію Олександровичу виповнилось би 75 років. Він давно хотів приїхати до вас зіграти українську музику до вас з виконанням найцікавішої української музики, яку пропагував усе життя, але не встиг, — розповідала Катерина Супрун, заступниця художнього керівника «Київської Камерати». – Тому для оркестру це особливий концерт».

До речі, Богдана Півненко – скрипалька світового рівня та директорка «Камерати», грала концерт-відкриття Kharkiv Music Fest-2023, і саме вона запропонувала приїхати з цією програмою до Харкова.

«Слухати. Чути. Відчувати» – новий меседж фестивалю, який працює у воєнний час, у воєнному місті. Ми зараз зовсім по-іншому прислухаємось до всього, що звучить навколо, – зазначила Юлія Ніколаєвська, професорка, програмна директорка фестивалю. – Ми слухаємо світ, який для нас змінився, але не просто слухаємо. Ми чуємо найменші нюанси, розрізняємо відтінки звуків. Ми стали більше чути тих, хто поруч. Ми дійсно стали більше відчувати життя – його біль, страх, страждання, радість. Наш фестиваль – про ситуацію, в якій опинився слухач часів війни, про відчуття й зміни, які відбуваються з нами, про важливість чуттєвості до часу, в якому ми живемо й гостроту почуттів. А ще – про творчу силу згуртованості в наш час, про те, що бентежить, надихає і підтримує».

Програма концерту-відкриття Kharkiv Music Fest:

  • Бела Барток – «Дивертисменто для струнних»;
  • Віталій Губаренко – «Концерт для флейти», соло – Дмитро Кузьмін;
  • Фелікс Мендельсон – «Струнна симфонія №9 до мінор»;
  • Золтан Алмаші – «Місто Марії»;
  • Олександр Козаренко – концерт «Рутено» для фортепіано, соло – Дмитро Таванець;
  • Володимир Зубицький – «Концерт для скрипки», соло Богдана Півненко.

Крім того, програма фестивалю передбачає концерти альтернативної програми, виступ «Дитячого оркестру» та «Фестивального оркестру», проєкти «Кольорова класика», «Чуттєвості», KharkivArtTherapy Days-2024, «Музичні читанки». 

Детально ознайомитись з програмою фестивалю можна на сайті Kharkiv Music Fest або на сторінці фейсбук.

Ще трохи подробиць про фестиваль.
Kharkiv Music Fest – один із найочікуваніших музичних фестивалів міста. Цього року фестиваль розпочнеться 13 квітня та закінчиться 1 червня. Відмінною рисою програми фестивалю 2024 року є те, що у програмі фестивалю переважно звучатимуть українські імена як музикантів, так і композиторів. Окрім музичної програми на харків’ян чекають концерти альтернативної програми, освітні та арт-проєкти. Організатором фестивалю є фонд громади Харкова «Толока».
Рок Фаргас родом з Барселони, вивчав музику в Кембридзькому університеті, де почав диригувати симфонічним оркестром. Здобув ступінь магістра з історичного виконавства та оркестрового диригування в Королівській академії музики в Лондоні. Рок диригував такими оркестрами, як симфонічний оркестр Єнської філармонія,  оркестр Ангальтського театру Дессау, Державна капела Веймара, Філармонія Південної Вестфалії, Тюринзька філармонія, Градецька філармонія, CardiffSinfonietta, Філармонія в місті Русе, Софійська філармонія та Оркестр Vigo 430. Крім виступів у Європі, нещодавно Рок виконав прем’єру шести композицій у Нью-Йорку, диригуючи проектом сучасної музики, спільним з Hochschulefür Musik FranzLiszt Weimar та Манхеттенською школою музики, а також диригував іспанською сарсуелою «ElTrustdelosTenorios» Хосе Серрано в Королівському оперному театрі Мумбаї, Індія. 13 квітня Рок Фаргас вперше виступить в Харкові.
Національний ансамбль солістів «Київська камерата» займає не просто провідне місце на мапі української культури, а є першим виконавцем сотень творів сучасних композиторів. «Київська камерата» – оркестр, де кожен музикант є віртуозом та сольним виконавцем.
Це колектив з чіткою місією – промоція української музики в усьому різнобарв’ї стилів, течій та композиторських шкіл. Втім, репертуар оркестру постійно поновлюється й охоплює широкий музичний діапазон: від давньої музики барокових майстрів до творів сучасних композиторів. Національний ансамбль солістів неодноразово виступав у Польщі, Франції, Німеччині, Нідерландах, Італії, Австрії, Німеччині, Франції, Вірменії, Хорватії, Грузії, США, Кувейті та інших країнах.Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Kharkiv Music Fest

Читайте також: