Сьогодні Харків з сумом згадує свого геніального архітектора (фото, відео)

2007
Пам'ятаємо! 23 листопада – одна із трагічних дат для Харкова.

Цього дня, 23 листопада, в 1941 році в окупованому нацистами Харкові помер найвідоміший харківський архітектор Олексій Бекетов.

Бекетов помер у похилому віці – 79 років. Був похований на міському цвинтарі на місці нинішнього Молодіжного парку. У другій половині 1970-х років цвинтар ліквідували, залишивши кілька могил відомих людей. Але прах Бекетова перенесли на цвинтар на вулиці Пушкінській.

Ім'я академіка архітектури Олексія Бекетова знає практично кожен харків'янин. За його проектами в місті було збудовано понад 40 будівель, два десятки з яких визнані архітектурними шедеврами у стилі класичної архітектурної школи та модерну.

Про цього видатного майстра, який приклав свою руку до перетворення Харкова на місто-красення, можно писати мемуари. Додамо і ми трохи спогадів...«Я стояв біля казкових палаців і згадував вузькі провулки рідного міста, тісні та брудні вулиці, забудовані глиняними будиночками, — писав Олексій Миколайович Бекетов, завершивши навчання в академії мистецтв. — І мене з нестримною силою потягнуло до Харкова, щоби віддати йому всі свої здібності».

Одним із перших помітних творчих успіхів молодого архітектора була перемога у закритому конкурсі, організованому Купецьким товариством, на проект нової будівлі Комерційного училища. Іншою важливою бекетівською спорудою, яка служила справі народної освіти, стала Громадська бібліотека. Її відкриття відбулося 1886 року. Понад 12 років установа працювала в найманому приміщенні, але обсяг її фондів незабаром збільшився настільки, що виникла потреба у новому спеціалізованому книгосховищі. Невелика будівля бібліотеки в провулку Короленка була збудована з урахуванням передових європейських технологій та стандартів.

Неподалік від неї, на початку вулиці Пушкінської, за проектом Бекетова звели будівлю Харківського медичного товариства — одну з найяскравіших у місті споруд у стилі неокласицизму.

На особливу увагу заслуговувала церква Різдва Богородиці (Каплунівська), збудована архітектором у 1896–1912 роках. Храмова архітектура була значним напрямом у творчості Бекетова, він був глибоко віруючим людиною. За спогадами його онука, Федора Рофе-Бекетова, архітектор навіть наполіг на тому, щоб його релігійні переконання відзначили під час перепису 1930-х років. Каплунівська церква була розібрана в 30-ті роки, зараз на її місці стоїть багатоповерховий житловий будинок (Пушкінська, 54). Але щоразу, проходячи повз це місце, архітектор осяяв себе хресним знаменням.Ім'я Олексія Бекетова пов'язане з ще двома найбільшими ансамблями центру Харкова — площею Конституції (раніше Миколаївської) та площею Героїв Небесної сотні (раніше Скобелівської), на якій він збудував будинок судових ухвал — найбільшу адміністративну споруду в дореволюційному Харкові. І сьогодні у будівлі розміщено судові установи.
За проектами Бекетова у Харкові було збудовано будинки кількох банків. До їхнього проектування Бекетов підійшов із властивими йому серйозністю та ретельністю: він навіть вирушив за кордон, де уважно оглянув аналогічні споруди в Німеччині, Австро-Угорщині, Франції та Італії.Дуже яскраво Бекетов виявив себе у проектуванні особняків. За його проектами збудовано понад десяток житлових будинків для інтелігенції та громадських діячів Харкова. Серед них — особняки Алчевських та Бекетових, будинок професора Сомова, більше в пості на фейсбук-сторінці GX.

Конструктивізм 1917-го архітектор не прийняв, на його думку, ця «коробкова архітектура більш підходила до проектування заводських та промислових об'єктів, але не до житлового будівництва та великих громадських будівель». Проте майстерність та досвід дозволили освоїти нові художні прийоми. Так що і в нові часи Бекетов успішно працював, вірний своєму принципу: «Архітектор повинен розмовляти лише з пером та логарифмічною лінійкою в руках».

У серпні 2007 року Олексію Бекетову був встановлений пам'ятник біля парадного входу в головний корпус Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури, розташований за адресою вулиця Сумська, 40. Керівником проектних робіт зі спорудження пам'ятника був завідувач кафедри урбаністики ХДТУБА професор Юрій Шкодовський, а автором пам'ятника — скульптор Сейфаддін Гурбанов. (До речі, корпус ХНУМГ ім. О.М. Бекетова розташований біля пам'ятника рашисти обстріляли 5 лютого 2023 року Докладніше в пості GX).З сумом треба нагадати, понад десяток бекетівських будівель було пошкоджено обстрілами рашистів. Правнучка Олексія Миколайовича Бекетова – Олена Федорівна Рофе-Бекетова (громадська активістка, керівник одного з напрямків Благодійного фонду «Харків з тобою») в їнтерв'ю розповідала про зруйновані історичні пам'ятки архітектури, створені її геніальним предком (докладніше у новині GX).

Але ми вистоємо, переможемо навалу російської орди, заново відбудуємо і відновимо все зруйноване. Адже у нас стільки прекрасних архітекторів, у нас стільки друзів по всьому світу! Віримо нас не залишать віч-на-віч з нашою бідою.

Фото, відео та матеріал: відкриті джерела


Читайте також: