На свято квітів харків'янки збирають магічний букет

11901
«GХ» – про народні традиції серпня.

Сьогодні, 14 серпня, православні та грекокатолики відзначають Походження Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього та початок Успенського посту, який триватиме до 28 серпня (Успіння Пресвятої Богородиці).

В народі в цього свята безліч назв: Перший Спас, Медовий Спас, Спас на воді, Маковей, Медове свято, Бджолине свято, Спасівка, Маккавій та "Лакомка". Після нього, 19 серпня — Спас Яблучний, а 29 серпня — Горіховий. Ці свята відзначають у серпні на честь Ісуса Христа-Спасителя.

А ще в народі Маковей називали святом квітів. Напередодні красуні власноруч готували «квітку маковія» з 17 рослин, кожна з яких мала своє магічне значення: калина (символ дівочої краси, любові, ніжності), соняшник (символ сонця, тепла та подяки), календула (захист від усіляких хвороб), колоски вівса (для хорошого врожаю та великого достатку), м'ята (щоб у будинку панували мир, спокій та довіра), ласковець (до згоди в сім'ї та ласки від нареченого), тирлич (щоб у дівчини було багато кавалерів), буркун (до примирення, якщо раптом посварилися), гілочки полину (від нечистої сили), волошки (до вірності, довіри та веселощів), чебрець (символ родючості та жіночої краси), безсмертник (до міцного здоров'я), волошка (символ краси) ), барвінок (до довгого життя), незабудка (до вірності), і, звичайно, головною окрасою кожного букета були макові голівки, які потім витягували з букета та клали під подушку від мігрені.

Букети освячували в церкві, і вони служили оберегом та домашньою аптечкою для господарок. До того ж освячений мак розсипали по кутках будинку від нечисті, а навесні розсіювали на городі до родючості.

За традицією, цього дня освячували воду у водоймах. Вважалося, що такою водою можна вилікуватись від хвороб. А ще, за переказами, на Маковей жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони пробачать себе і помоляться про прощення.

У природі з цього дня починають відлітати на південь птиці, а працівники сільського господарства засівають озимі (що зараз, під час війни, справжній подвиг).

У церкві на Медовий Спас святять воду, мед, мак та різнотрав'я, саме з цього дня починають їсти мед та готувати частування з маком та медом: медові пряники, млинці з маком та медом, булочки та пироги.

На 14 серпня припадає день пам'яті семи старозавітних мучеників Маккавеєвих, який загинули у Стародавньому Ізраїлі за віру, від якої не відмовилися навіть у момент смерті.

У народі кажуть: якщо на Медовий Спас не почастувати бідняка, то можна накликати біду. А якщо викопати на Перший Спас колодязь – йому ніхто не зможе зашкодити.

У мирний час у ці дні у центрі Харкова вирував медовий ярмарок...



Є сміливці і зараз.

Фото: GX, Наталія Бойченко, соцмережі

Читайте також: