Роковини розгону мирної демонстрації: Харків у центрі подій (фото, відео)

1265
До 10-річчя Дня Гідності та Свободи: загадаємо разом із митцями, як 30 листопада в 2013 році відбувся кривавий розгін мирного протесту на Майдані Незалежності у Києві. Протест, який бере початок саме у Харкові, змінив хід подій у країні.


Цей спогад про прем'єру чуттєвої вистави Євгена Лавренчука «...І всі-всі-всі» (Maidanstory) на новинному порталі GX зберегли саме до цієї дати... Адже саме 30 листопада назавжди залишиться вирішальною у календарі боротьби України за Свободу і Гідність.

"О четвертій ночі 30 листопада 2013 року Євромайдан почав перетворюватися на Революцію Гідності", – кажуть у Національному музеї Революції Гідності.

Силовий розгін мирного протесту на Майдані Незалежності у Києві переріс у протистояння нації. Того дня понад 79 людей отримали травми, троє - зникли безвісти. А вже 1 грудня дня сотні тисяч людей вийшли підтримати мітингарів і домогтися покарання винних у кривавому розгоні Майдану. 

Мітинги учасників Революції Гідності пройшли по всій Україні. До протестів долучилися у Харкові, Львові, Тернополі, Дніпрі, Вінниці, Донецьку, Луганську, Одесі, Миколаєві, Криму та всіх інших містах України. Місяці протистояння... А 18 лютого 2014 року вже були перші вбиті на Майдані у Києві... За офіційними даними, Небесна Сотня – 107 загиблих учасників Революції Гідності та активістів Майдану. Найбільше – 48 – загинуло 20 лютого 2014 року в Києві, 54 – впродовж зими 2013–2014 років, ще 5 активістів Майдану загинули навесні 2014 року, з початком російської агресії на сході України. Наразі життя тисяч українців забрала повномасштабна війна... їх вбила росія... 

Серед загиблих Героїв Небесної Сотні є й харків'яни - Євген Котляр, Владислав Зубенко та Юрій Паращук.

Доля відважних Героїв Майдану змінила суспільну свідомість українців. Багато хто переосмислив важливість істинних цінностей: права на самовизначення, гідність, свободу, суверенність держави, демократію, європейський вибір.

Ми продовжуємо виборювати право жити у вільній країні, мати свій власний дім, свободу, безпечне майбутнє. Але ми повинні пам'ятати - наразі нам треба бути голосами тих, хто поліг.


"Голос Майдану вперше лунав у Харкові!" - наголосив режисер Maidanstory Євген Лавренчук. І розповів подробиці про створення вистави, премє'ра якої відбулася саме в Харкові - 20 та 21 вересня.



"Ми виграли тоді! Ми виграємо і зараз!" - луною відповів йому Народний артист України Євген Нищук.



"Для мене і багатьох у залі - це особисте... В ті часи Харків рятував Україну, був епіцентром подій! Хтозна, що з нами було б зараз, як би харківці не стали на захист Свободи!", - додав артист-активіст Майдану.

"За що стояв Майдан!" - розповів координатор харківського Євромайдану Володимир Чистилін.



Адже Майдан - це люди, це дух, це Космос, це портал у майбутнє... Отож бо до 10-ї річниці Революції Гідності колектив Kharkiv Music Fest за підтримки Фонду громади Харкова «Толока», УКФ, ХНАТОБ / СХІД OPERA, Харківської обласної філармонії та здобувачів ХНУМ ім. І. П. Котляревського створили виставу про біль і свободу України водночас...

Майдан для українців – історія про біль і свободу водночас. Революція Гідності назавжди розділила життя Незалежної України на «до» і «після». Відчуття соборності та єдності, енергія дієвості, яка живить наше суспільство й дотепер. Тривожний передзвін дзвонів київського Михайлівського собору, який вже у 2013 році закликав суспільство боротись за правду. Передзвін, відгомін якого, ми чуємо й сьогодні.
Роздуми над сумною датою – 10-ми роковинами Майдану – спонукають нас до переоцінки суспільно-політичних наслідків Євромайдану та його зв’язку з новітніми геополітичними реаліями. Темі Майдану присвячено багато культурних та мистецьких проєктів. Однак ще не було реалізовано подібного кроссекторальногопроєкту, у якому пов’язані театральне і музичне мистецтво, література, публіцистика та документальний театр. 

До 10 річниці початку Євромайдану та Революції Гідності: чуттєві уривки вистави "І всі, всі, всі..."Майдан назавжди залишиться в пам'яті народу України і світу - окремими фрагментами і суцільним емоційним фоном тривоги і усвідомлення, що тут і зараз твориться історія. А на сцені знову були ті криваві події, в гущині яких прості люди, у яких окрім зброї були мрії і душі. І ті з них, хто склав голову за Сободу, і з неба наразі допомогають нам. Ми віримо, не може вічно тривати облога - єдиний наш вихід - це Перемога!



Вистава «...І всі-всі-всі» (Maidanstory) – унікальний приклад такого концептуального поєднання, адже проєктMaidanStory покликаний укріпити в нашій свідомості ідею цінності Революції Гідності; закликає протидії російській відкритій та прихованій пропаганді у відношенні подій Євромайдану та підтримує культурно-мистецьке життя у прифронтовому Харкові.
Музичну частину вистави складає хорова кантата «Майдан 2014» українського сучасного класика, композитора Валентина Сильвестрова. Твір написаний в пам’ять про Небесну сотню. В 15-и номерах для хору a cappella та солістів композитор втілив власні переживання подій Революції Гідності, а також спостереження за змінами в українському суспільстві цього періоду.«Майдан 2014»є віддзеркаленням тих подій, рефлексією та пророцтвом митця, поглядом геніального композитора у майбутнє. Тому кожна його інтерпретація відображає свій час й формує нову оптику для свого покоління.


Літературну основу вистави складають ескізи п’єси відомого українського письменника, поета, драматурга Олександра Ірванця «І всі, всі, всі про Майдан», а публіцистичну – задокументовані спогади, свідчення, інтерв’ю учасників протестних акцій 2014 року. Це дослідження глибоких екзистенційних процесів, які відбувалися в українському суспільстві під час Революції гідності.

Політичні події Майдану стали каталізатором, який пробудив в нас нестримний порив до свободи. Ця пасіонарна енергія, на перший погляд, здається несумісною з прозорою музикою Сильвестрова. Однак саме в театрі ці протиріччя та парадокси знаходять гармонію, народжуючи нову, багатогранну реальність.

Окрема увага у виставі приділяється декораціям, у яких відбувається дійство. Важливий сценографічний елемент вистави – відтворення мосту на вул. Інститутській у Києві, який виступатиме символом не тільки трагічних подій Майдану, а й символом єднання простору і часі. Не забули творці вистави й ще одного учасника Майдану: глядач побачить його макет над сценою: «Майданівське піаніно», як символ нескореності і мистецтва.


Автор ідеї, сценарію та режисер проєкту – Євген Лавренчук, знакова фігура у сучасній режисурі. «Ми не хочемо слідувати загальним трендам – ми хочемо їх створювати!» –говорить режисер в одному з інтерв’ю й успішно втілює цей слоган у життя.

Місце прем’єри проєкту обрано не випадково: саме у Харкові розпочався перший Майдан – 19 листопада 2013 року, за два дні до київського: він відбувся на центральній площі міста – площі Свободи.

І саме про це, у фіналі вистави, ще раз нагадав герой Майдану - народний артист України Євген Нищук: "Саме з міста героя Харкова почалсь історія Революції Гідності!"



Цей факт і те, що Харків одним з перших дав відсіч російським агресорам й досі мужньо чинить цей опір, – має вкотре донести суспільству проукраїнський настрій містян. А також, завдяки появі на харківській сцені вистави «...І всі-всі-всі» (Maidanstory).

Харків наразі є прифронтовим містом, проте навіть під час війни у місті відбуваються резонансні культурні події, серед яких Міжнародний фестиваль класичної музики KharkivMusicFest, виставки, концерти, вистави і навіть підготовка до зимових свят для дітей.

Фінал вистави "І всі, всі, всі...": сльози, овації, квіти, вдячність Героям.



Віримо Богові та ЗСУ! Україна переможе!



Боже, Україну храни!

Більше фото з прем'єри вистави "І всі, всі, всі..." в альбомі на фейсбук-сторінці GX.

У головних ролях: Народний артист України Євген Нищук, Римма Зюбіна.



Фестивальний хор: KharkivMusicFest (у складі артистів ХНАТОБ / СХІД OPERA, Харківської обласної філармонії, та здобувачів Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського).

Диригенти: Олексій Фартушка, Тетяна Герасимчук



Солісти: Анастасія Каневська, Катерина Соболєва, Кирило Тищенко, Андрій Панчишко

Також ролі виконують:
 Христина Біла, Вікторія Марус, Артем Любутін, Валерій Ланецький, Олексій Дубінін, Сергій Смеречук, Олексій Гридасов.

Довідка. 
Євген Нищук - український актор театру, кіно та дубляжу, Народний артист України (2015), генеральний директор- художній керівник Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, колишній міністр культури України. Актор зробив внесок у Міжнародне визнання країнами світу Голодомору в Україні, як злочину перед людством, об'їхавши з мистецьким проєктом «Панахида по Голодомору» країнами Європи — Ізраїль, Голландія, Велика Британія, Чехія, Словаччина, Польща, Франція, за що був нагороджений подякою Президента та Міністерства культури та туризму України. Під час Помаранчевої революції його дехто називав «голосом Майдану» оскільки Євген Нищук був рупором Помаранчевого Майдану (2004). Він же став модератором на сцені Євромайдану 2013—2014 року.
Римма Зюбіна — українська актриса, телеведуча, громадська активістка. Зіграла більш ніж 50 ролей в театрі та 100 ролей в кіно та телефільмах. Володарка премії «Золота дзиґа» в номінації «Найкраща жіноча роль» за роль Дарини у фільмі «Гніздо горлиці» (2016). Також за цю роль нагороджена спеціальною відзнакою на Міжнародному кінофестивалі в Мангеймі/Німеччина/2016 і на Міжнародному кінофестивалі «Кохання це безумство» в Варні/Болгарія/2017 за кращу жіночу роль. Дворазова лауреатка театральноі премії «Київська пектораль» (2004, 2008) «Найкраща актриса 2016—2019» рейтингу «Знято в Україні». Увійшла до 100 жінок, відзначених Всеукраїнським рейтинговим журналом «Гордість та краса України» 2019.За версією журналу «Фокус» 2017 року, увійшла до 100 найвпливовіших жінок України.
Євген Лавренчук – український театральний режисер, продюсер, менеджер, педагог. Лауреат Державної премії ім. Л. Курбаса, заслужений діяч культури Польщі (2013 р.), заслужений артист України (2021), старший викладач HNUM. Kotlyarevsky, в.о. директора-художнього керівника Театр Корифеїв. Здійснює постановки, а також веде активну педагогічну діяльність в Україні, Польщі, Німеччині, Литві та Ізраїлі.


Фото, відео та матеріал: Наталія Бойченко, GX, організаторів проєкту, відкриті джерела 

Читайте також: