Кожне ім'я залишиться у нашій пам'яті. В Харкові оприлюднили таємниці минулого (фото, відео)

260
В Харкові триває завершення першого етапу роботи над першим в Україні віртуальним музеєм оперного театру - Kharkiv Opera Museum.


В часи, коли російські окупанти намагаються знищити історію України брехливою пропагандою та обстрілами, ентузіасти знаходять сили та можливості все зберегти. Вони намагаються не лише зберегти минуле, але й наблизити його для сучасників. В Україні запрацював перший в Україні віртуальний музей оперного театру – віртуальна галерея Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка.

Ідея створення музею ХНАТОБ була бажанаю багато років. Справжнім дивом і кропіткою працею колективу стала участь і перемога в конкурсі на грант від УКФ. Митці ще до війни випробовували свої сили і подавали заявку, але на той момент проєкт ще був на стадії розробки. І ось під вибухами в прифронтовому місті, коли боліло серце за наші надбання, було зроблено важливий крок - за останній рік зібрано достатньо матеріалу, щоб вразити фахівців Українського культурного фонду. В оприлюднених рейтингах за вказаною категорією експерти поставили Kharkiv Opera Museum найбільшу кількість балів. В травні 2024 року УКФ затвердив проєкт.

Командою ентузіастів з підготовки матеріалів, увесь цей час велися перемовин з музеями і колекціонерами, й досі триває кропітка праця в архівах,йде  відбір експонатів, їх фотографування, сканування, ретушування, описання, каталогізація... На першому етапі роботи над проєктом, вже в цьому році, віртуальна галерея налічує близько 6 тисяч експонатів (ескізи декорацій, унікальні костюми постановок театру різних часів, афіші, фотографії, програмки).



"І це лише старт", - наголошує керівниця літературнодраматургичної частини театру Інга Лобанова. Вона радо провела журналістку GX у серце створення проєкту (більше фото в альбомі на офіційній сторінці GX). Почала з свого кабінету, де кожен куточок окремий час історії - плівки, фото, листівки, картини, ескізи... Захоплює усе, стаєш справжнім "археологом" і дослідником, шукаєш істину, авторство, імена, назву вистави до кожного експонату.



За словами Інги, її дуже вразила фото з балету "Ференджі" Б. Яновського. Дивовижна сукня мивоволі зупиняє погляд...



А ще знайшла натхненниця проекту у конверті знайшла унікальні фото артистки оперної трупи Софії Мостова і розпочала роботу над відтворенням подій тих часів.



В майстерні керівника музичнохудожнього відділу Тараса Селіхова можна знайти все про Харків-театральний.



Навіть журнали з такою назвою.



Кожен крок творча історія міста. В центрі кімнати помічаю картину з красунею.



Дама з собачкою -  це портретна робота юною, але вже на той час відомої художниці - перші кроки головної художниці ХНАТОБ, заслуженої художниці України Надії Швець (саме 18 жовтня Харків вшановує Надію Федорівну, яка пішла у вічність 18 жовтня 2022 року - докладніше в новині GX).

До речі. серед робіт і Україна очима Надії Швець...

А ще її ескизи до вистави "Травіата".



"За хоплює усе, на що впадає око. Головна проблема - час. Його треба багато. щоб охопити, дослідити, а іноді і виправити помилки", - наголошує керівник музичнохудожнього відділу і активний учасник проєкту Тарас Селіхов.

Докладніше про ідею проєкту, старт та майбутнє Kharkiv Opera Museum в інтерв'ю з керівницею літературнодраматургичної частини театру та ідейної натхненниці проекту Інгою Лобановою.



«Така віртуальна галерея, я вважаю, потрібна кожному театру. Бо якщо ми не знаємо своєї історії, то ми не знаємо значної частини себе. Коли я почала працювати в ХНАТОБі, у мене зародилася мрія упорядкувати всі матеріали, які в нас є. І от, працюючи з архівами, натрапляла на унікальні речі, з якими дуже захотілося поділитися з людьми – з тими, хто любить театр, саме наш театр, хто відвідує його багато років. Щоб вони могли побачити обличчя улюблених виконавців, яких вже немає на сцені. Хотілося зробити такий подарунок і нашим глядачам і фахівцям. І ця частина, наукова, надзвичайно важлива для нашого проєкту. Так вийшло, що до архівних фондів нашого музею раніше майже не допускали сторонніх дослідників. Тому це ще одна мета проєкту – організувати з істориками, театрознавцями, музикознавцями плідний діалог, надати можливість фахівцям вивчати історію українського театру. Адже це історія багата, насичена і варта уваги. Прикро, що остання системна книга, написана про наш театр, вийшла дуже давно, 1965 року, до 40-го ювілею. 2025 року ми відзначатимемо 100-ліття першого українського театру, бо ми перша українська опера. А наша історія ще глибша. І це буде вже 150-й театральний сезон регулярної опери в Харкові, а постановки почалися взагалі з кінця ХVIII століття. Тобто, такий комплекс свят, який має у нас відбутися, ті історичні реалії, свідками яких ми стали, змушують нас по-новому подивитися на історію театру, його репертуар – під зовсім іншим кутом зору», - ось так докладно про проєкт Інга розповіла на офіційній сторінці ХНАТОБ.

Бажаємо успіху проєкту, адже наша історія - це код нації, який треба берегти.

Віртуальний музей працює цілодобово і безкоштовно. Адреса, де розміщений Kharkiv Opera Museum, за посиланням: https://kharkivopera-museum.com/

Наразі на офіційній сторінці СХІД ОПЕРА збирають відгуки про новий проєкт від відомих на увесь світ виконавців театру, а ще цікаві репортажы ЗМІ.

Доклала руку до створення музею і народна артистка України Світлана Коливанова.



Докладніше цікаві розповіді всіх консультантів (народна артистка України Світлана Коливанова, заслужена артистка України Тамара Гармаш та колишній артист балету Олександр Козлов) в пості театру.

До речі, серед представлених матеріалів — опера Миколи Лисенка «Тарас Бульба», а також перший український балет «Пан Каньовський» Михайла Вериківського. А 

Організатори проєкту віртуального музею - Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка/Схід Опера за фінансової підтримки Українського культурного фонду та в партнерстві з Харківським художнім музеєм, Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України і Харківською спеціалізованою музично-театральною бібліотекою.

Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ХНАТОБ / СХІД ОПЕРА, Інга Лобанова, Тарас Селіхов

Читайте також: