Харківський зоопарк - це велика родина... І як і в кожній сім'ї у тварин є щасливі і сумні миті. Вчорашній день запам'ятався тим, що саме 22 червня в 2005 році в Харківському зоопарку повідомили про загибель найстарішої тварини - самки бегемота на прізвисько Красуня (Маша). Їй було 47 років. Самка прожила насичене життя та померла від старості. До речі, в неволі бегемоти рідко живуть понад сорок років...
На той час в басейні разом з матір'ю підростав і маленький бегемотик - Степаніда (її спочатку вважали хлопчиком), яка народилася в 1992 році.
Справжня зірка зоопарку в наш час, відвідувачі ладні чекати її появи десятки хвилин.
А починалося все так...
У Харківському зоопарку «Бегемотник» було збудовано 1963 року. Перший бегемот з'явився на два роки раніше. 1961 року з Угорщини прибув самець Самбо. Бегемот був поступливим і майже ручним, співробітники відділу лагідно називали його Яша. Поселили Яшу у вольєрі з басейном у будівлі нинішнього «Будинку птахів», а в теплу пору року випускали його в огороджену частину літнього басейну алігатора.
В 1964 році в Яші з'явилася наречена з Голландії. Співробітники зоопарку «охрестили» її Машею, хоча її з народження звали Красунею.
Бегемоти активно розмножувалися у Харківському зоопарку. Усього народилося 16 бегемотиків. Практично всі вони були передані в колекції інших зоопарків.
Останнім народженим бегемотом у Харкові стала Степаніда.
Її батьки – самець Сінді (у зоопарку його звали Сеней) та самка Красуня (Маша).
22 грудня 2022 року наша Степаніда святкувала 30-річчя (спогадом залишився і подарунок на її 29-ліття).
Наразі площа вольєру Степаніди – 688 кв. м. Ще близько 500 кв. м простору додатково утворює велике озеро-басейн, оснащене сучасними фільтрами та електропастухами по периметру. Останні створюють своєрідний водний коридор та відокремлюють тварину від відвідувачів.
Довідка. Харківський зоопарк — перший в Україні та один із двадцяти найстаріших у світі. Його історія почалася з бджільницько-шовківницької станції та невеликого пташника, споруджених у 1895 році на території дослідницького поля Університетського саду. Колекція зоосаду, який офіційно відкрився в 1900 році, швидко поповнювалася. Зоопарк працював навіть у роки окупації. На жаль, під час відступу загарбники практично знищили його. Від рук нацистів загинуло понад 5000 тварин. Проте вже на шостий день після визволення міста, 29 серпня 1943 року, зоопарк відновив роботу. У другій половині XX століття одним із напрямів його діяльності стало розведення рідкісних та цінних видів тварин.
А вже 23 серпня 2021 року у Харкові запрацював оновлений зоопарк .
Під час російського вторгнення зоопарк також зазнав обстрілів, але вцілів (на щастя, всі тварини залишилися живі), ще й біженців з Екопарку приймав.
Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Харківський зоопарк