Цього року скасовано одне з церковних випробувань (фото)

869
Важливі зміни в церковному календарі мають свій вплив.

Сьогодні, 24 червня, у православних церквах справляють святкові богослужіння до Різдва Іоанна Предтечі.

Ця дата відноситься до числа великих свят (не будучи двунадесятим святом) і святкується за шість місяців до Різдва Христового. Зазвичай цей День припадає на Петрів піст, але цього року, за словами представників ПЦУ, за новоюліанським календарем Петрів піст 2024 скасовано через дуже пізній Великдень.

Адже Петрів піст мав би розпочинатися за тиждень після П'ятидесятниці (Трійці) і закінчуватися в день Петра і Павла. П'ятидесятниця у 2024 році була 23 червня, а день Петра і Павла за новим календарем - 29 червня, тож для Петрового посту просто немає необхідного календарного відрізка часу.

Трохи подробиць про сьогодняшнє свято і самого Іоанна Предтечі.

Майбутній «хреститель» народився у сім'ї головного священика євреїв Захарії та його дружини Єлисавети. Подружжя вже втратило надію мати дітей, доки до майбутнього батька не прийшов ангел із доброю звісткою, що в Єлисавети буде син, назвати, якого треба буде Іоаном, хоча в роді первосвященика не було нікого з таким ім'ям. Коли Іоан подорослішав, він вибрав шлях слідування за Богом. Пророк вирушив у пустелю, де вів аскетичний спосіб життя, носив скромний одяг та харчувався дарами природи. Він проповідував хрещення (занурення) у покаяння через занурення людей в Йордан і навчав слухачів, як їм стати на правдивий шлях. Честю для Іоанна стало хрещення Христа.

Є така думка, саме через таїнство хрещення, занурення людей у річку, в народі цьому святу дали другу назву «Івана Купала»! А ще, що саме цього дня люди збираются до купи на свято.

Варто зазначити важливість Різдва Іоанна Предтечі, бо у назвах інших православних свят слово «різдво» (народження) зустрічається лише двічі, коли йдеться про свята Різдва Христового та Різдва Пресвятої Богородиці.

А ще сьогодні, на другий день після свята П’ятидесятниці, ми відзначаємо День Святого Духа, таким чином особливо вшановуючи третю Особу Пресвятої Трійці. В цьому випадку третя – не черговість, а унікальна Іпостась Бога, в усьому рівна Отцю і Сину за божественними властивостями.  

Докладніше в пості ігумена Савватія Собко.

До речі, нагадаємо, церква вважає «народні купальські гуляння» відлунням язичницьких обрядів, зазвичай вони ще й під час посту - від таких «гулянь» слід утримуватися. Натомість молитва і добрі справи на вшанування справжнього святого Івана - Господнього Предтечі, будуть богоугодними та для вірних духовно корисними.

Фото та матеріал: сторінка ігумена Савватія Собко, відкриті джерела

Читайте також: