Коли не можна робити щеплення

6857
Вакцинація захищає дітей та дорослих від небезпечних інфекційних хвороб, тому відкладати вакцинацію можна лише при наявності вагомих причин.

Світовий досвід та багаторічні дослідження за результатами вакцинації свідчать про те, що вакцинація населення загалом є безпечним профілактичним закладом. Але існують медичні протипоказання, коли проведення щеплення протипоказано. Рішення в таких випадках має приймати лише лікар.

Усі протипоказання діляться на:

  • Абсолютні – протипоказання, при наявності яких щеплення не проводиться ні за яких умов.
  • Відносні – істинні протипоказання, коли остаточне рішення приймається лікарем на підставі інших факторів.
  • Тимчасові – протипоказання, яке є в цей момент, але через час може бути знято.
  • Постійні – протипоказання, які за бігом часу не будуть зняті.
  • Загальні – для всіх видів щеплень.
  • Окремі – протипоказання, які відносяться тільки до даного щеплення або конкретної вакцини.

Єдиним абсолютним протипоказанням до введення будь-якої вакцини є анафілактична реакція на попередню дозу вакцини.

Абсолютним протипоказанням при вагітності та тяжкій імуносупресії/імунодефіциті є введення живих вакцин.

До абсолютних, але тимчасових протипоказань для введення будь-яких вакцин відноситься підвищення температури вище 38 оС. Такі особи можуть бути вакциновані, як тільки одужають та не матимуть ознак гострої хвороби.

В інших випадках, за окремих станів, має бути визначена певна тактика вакцинації відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595.

Наприклад, живі вакцини не призначаються в період проведення хіміотерапії. Щеплення інактивованими вакцинами проводиться не раніше ніж через 2 місяці після проведення трансплантації органу, а введення живих вакцин в такому випадку протипоказане.

Діти, що народилися раніше 34 тижня вагітності, не мають отримувати щеплення БЦЖ, поки не настане 34 тиждень розвитку. Крім того, вакцинація БЦЖ народжених дітей з низькою масою тіла проводиться після досягнення дитиною маси тіла 2000 г.

Різні застереження до вакцинації можуть бути і при інших станах (хронічні хвороби, прийом протимікробних препаратів, ВІЛ-інфекція, тяжкі порушення згортання крові тощо). В кожному такому випадку  питання проведення вакцинації вирішується лікарем відповідно до рекомендацій.

Читайте також: