Багато хто гуляв від Благовіщенського собору до Привокзальної площі тенистою та зеленою вулицею Коцарською (яку під час радянської влади перетворили на Кацарську). А ви знали? Своєю назвою вона зобов'язана ремісникам, які оселилися за валом Харківського городища на території приміської Залопанської слободи ще наприкінці ХVII сторіччя та виготовляли своєрідні довговорсові вовняні килими-коци.
Харків'яни створили неповторність цього промислу не тільки в рідному місті та в України, а й у всьому світі.
- Так на одній з експозицій Харківського центру культури та мистецта відкрили нюанси коцарства:
- у навколишніх землях вертикальний верстат для ткання килимів зветься "кросни", а харківські коцарі іменують його "разбої" ;
- тільки в коцах один ряд ворсових вузлів перемежається з декількома рядами "піткання". Саме наявність смуги гладкого ткання між ворсовими рядами та довгий ворс виділяють коци в окремий вид махрових килимів ;
- тільки в Харкові застосовується особлива технологія гладкого ткацтва на вертикальному верстаті.
Сьогодні у Харкові існує невеликий осередок коцарства (Жургур Дмитро, Орлова Ірина Володимирівна, Погрібна Катерина Леонідівна, Стефанович Вікторія Костянтинівна, Тимошенко Ольга Володимирівна, Ульянова Ольга Андріївна), що утворився навколо майстрині - члена НСМНМУ Ірини Шегда.
Ще у студентські роки вона дізналася, що її прабабця по материній лінії - Ганна Агафонівна Смірнова (1895-1969) - виготовляла на рамі, на потребу родині, «мохнаті прикроватні килимки». Тоді ж бабуся і показала Ірині, як навішувати ворс та закріплювати його декількома рядами піткання. Саме з легкої руки Ірини Шегда було запущено процес відродження коцарства у Харкові та створення музею промислу, що є одним із найстарших на наших теренах.
Майстриня дала друге життя коцарству під час пандемії коронавірусу. А під час війни діло, розпочате Іриною Шегда у липні 2022 року, внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України. Свою нову роботу коцарка хоче подарувати улюбленому Харкову до Дня міста, про що розповіла журналістам "Суспільне Харків".
Майстриня впевнена - Харківський коц об'єднує Україну!
Нагадаємо, свій пісенний дарунок місту-герою, місту-студентів - Харкову - готують і у Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця.
Фото, відео та матеріали: архів Ірини Шегди, Харківський центр культури та мистецта, Суспільне Харків