"Зелені легені" Харківщини пробиті ворожими снарядами (фото)

2143
Під час війни ліс теж розстрілюють та палять живцем вороги.

Ліс – унікальний дарунок природи! У третю неділю вересня своє професійне свято відзначають люди, які піклуються про лісові багатства та сприяють їхньому раціональному використанню. День працівників лісу запроваджено Указом Президента України в 1993 році.

Це свято тих, хто працює над відродженням лісових масивів і збільшенням площі лісових багатств країни, бореться із самовільними вирубками лісу і браконьєрством в мисливських угіддях, здійснює наукове забезпечення галузі, виробляє сировину і продукцію з деревини.

В Україні ліси займають близько 16% території. Тут ростуть понад 30 видів дерев, серед яких домінують сосна, дуб, бук, ясен, липа, ялина, береза, вільха, граб і ялиця. Українські ліси займають чільне місце в Європі за своїм біорозмаїттям, в тому числі грибів, лишайників, мохів, папоротей, трав'янистих і чагарникових квіткових рослин. Тваринний світ наших лісів – теж різноманітний: від черв'яків і молюсків до птахів і ссавців.

Притягують своєю первісною красою букові ліси найбільш глухих урочищ Карпат. Тут багатовікові дерева-гіганти з буками-велетнями, які неможливо обхопити руками, чергуються з молодими і середньовіковими деревами. Велика кількість мертвої деревини служить відмінним кормом для бактерій і грибів. Букові праліси Карпат занесені до списку об'єктів природної спадщини ЮНЕСКО. У список ЮНЕСКО входять 5 заповідних масивів Карпатського біосферного заповідника.

Не зачеплені рубками, смерекові ліси Карпат ростуть на верхніх схилах хребтів Горгани, Чорногора і Мармароси. Це високо над рівнем моря, не менше 1200 м. Ліси не потрапляють під об'єкти господарської діяльності, тому ці дерева вражають своїми величезними розмірами. У цих лісах на зарослих мохом і грибами стовбурах, що впали, вже ростуть молоді деревця. Ці місця славляться численними представниками тваринного світу.

Цікава і Цуманська пуща - одна з лісових територій Полісся. Розташована вона в межах однойменного національного парку в Ківерцівському районі Волинської області. Тут розкинулися дрімучі широколисті ліси, де переважають дубові дерева. Особливістю цих лісів є вікові дуби, а ще їхні мешканці – зубри. Це одне з небагатьох місць в Україні, де можна в природі зустріти цих величних тварин.

Більшу частину лісів Полісся становлять соснові ліси, що перемежовуються з різноманітними типами боліт. Південно-західним форпостом цих унікальних ландшафтів вважають сфагнові болота в Харківській області, які можна побачити в Слобожанському національному парку.

Біорозмаїття українських дібров вважається найбагатшим серед лісів Європи, а найбільші їх масиви розташовані на сході України, в лісостепу. Причому Харківський регіон посідає перше місце за площею дубових лісів. Місцеві липово-кленово-ясеневі діброви дуже мальовничі, особливо в квітні, коли земля вся покрита синім килимом квітучої проліски сибірської, пізніше зацвітають хохлатки, медунки, анемони й тюльпани. Кращі масиви цих дібров зберігаються в національному парку Гомільшанські ліси.

Цікавий і Чорний ліс в Знам'янському районі Кіровоградської області. Це один з південних лісових масивів України, де родючі ґрунти й теплий клімат допомагають дубам досягати великих розмірів. Крім того, Чорний ліс увійшов в історію. Так, з 1917 по 1921 роки під час визвольної боротьби цей ліс був у центрі так званої республіки Чорного Лісу – території, контрольованої українськими повстанцями.

Всі ці ліси являють собою справжнє надбання України. У наших силах не тільки зберегти ці перлини нашої природи, але й примножити лісові багатства країни!

На жаль, під час війни гинуть і дерева... Рашисти створюють справжній екоцид в Україні.

Перші випадки умисного підпалювання лісових масивів було зафіксовано ще 12-14 березня 2022 року, коли росіяни запалювали ліси в Зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Пожежа, яка знищила 15 тисяч га лісів (в т.ч. заражених радіацією) на ділянці від Ірпеня до Чорнобиля відбулася в дні, коли вітри були спрямовані в бік Києва. Не менш масштабні пожежі вирували й на Херсонщині (у Чорноморському біосферному заповіднику й Національному природному парку “Білобережжя Святослава”) та в Національному природному парку “Святі гори” на Донеччині.

Пожежа, яка майже тиждень тривала у серпні 2023 року на окупованому росіянами Джарилгачі на Херсонщині знищила 16 кілометрів території острова, де сконцентрована основна частина всіх цінних видів степової екосистеми національного природного парку “Джарилгацький”. У вересні 2023 року в біосферному заповіднику “Асканія Нова” на тимчасово окупованій частині Херсонщини знову палало близько 7 тисяч гектарів ділянки “Південна”...

Зазнали шкоди від російських окупантів і ліси Харківщини. Зокрема, через обстріли пожежі сталися поряд з селами Подоли, Глушківка, Маяк, Золочів, Курилівка, Кучерівка, Синьківка та багатьма іншими населеними пунктами.



А ще сьогодні, 17 вересня, відзначають День працівників цивільного захисту (День рятівника).



Саме на їхні плечі ліг тягар захисту мирного населення під час пожеж після обстрілів ворога.

Також сьогодні відзначається 200-річчя пожежної охорони Харкова. До цієї дати у місті створено тематичний мурал — про рятувальників минулого.



День рятівників невипадково припадає саме на свято на честь Ікони Божої Матері, яка називається «Неопалима Купина». Цій іконі моляться заради захисту від пожеж та ворога, а ще захисту душі.


Але не лише війна загрожує лісам. Часто ми самі винні (докладніше у новині GX - "")...




Ще трохи сумних підрахунків. За словами генпрокурора України Максима Попова, росія вчинила в Україні 190 кримінальних злочинів проти довкілля, 14 з них кваліфіковані як екоцид. За даними Міндовкілля, сума збитків, завдана довкіллю України через війну, становить майже два трильйони гривень.



Наостанок, колектив GX щиро вітає усіх причетних зі святами! Віримо! Україна переможе, а наші ліси ще приголомшать своєю красою.

Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ДСНС, відкриті джерела


Читайте також: