Астроном Володимир Кажанов у ніч проти 28 березня зафіксував гало, яке можна було спостерігати в небі над Харковом.
«Це світове явище природи буває регулярно, але ми його найчастіше не бачимо. Причина одна – вночі більшість спить. А навіть ті, хто не сплять, мало дивляться вночі в небо. І гало може спостерігатися не всю ніч. Але тільки уявіть який шлях пройшло світло від Сонця до ваших наших очей (чи об'єктива камери)! Фотони світла вирвались з надзорі по імені Сонце. Подолавши відстань близько 150 млн км від Сонця, світло зустрічає на своєму шляху кристали льоду в атмосфері Землі. Світло заломлюється на кристалах і змінює напрямок руху, перш ніж здивувати нас тут на Землі», - підписав своє фото астроном Харківського планетарію.
Гало у небі над Харковом. Ніч на 28 березня 2023 року (фото - Володимир Кажанов)
У минулі часи це явище вважали за знамення й називали вогняними мечами ангелів... Кажуть, перед своїм крахом його спостерігали великі царі та полководці: Князь Ігор, Іван Грозний, Наполеон, Карл V…
У «Повісті минулих літ» описується незвичайне явище, датоване 7 лютого 1102 року: «Знаменья бо в небеси, или звездах, ли солнци, ли птицами, ли етером чимъ, не на благо бывають, но знаменья сиця на зло бывають, ли проявленье рати, ли гладу, ли смерть проявляют. ...бысть знаменье в солнци: огородилося бяше солнце в три дугы, и быша другыя дугы хребты к собе»... «Благовернии человеци со въздыханьем моляхуся к Богу и со слезами, дабы Богъ обратил знаменья си на добро...»
Що ж кажуть вчені? Докладніше про це природне явище для читачів GX розповів астроном Володимир Кажанов.
«Гало зазвичай з'являється навколо Сонця та Місяця, іноді навколо інших потужних джерел світла, таких як вуличні вогні. Існує безліч типів гало і викликані вони переважно крижаними кристалами в пір'ястих хмарах на висоті 5-10 км. у верхніх шарах тропосфери. Вигляд гало залежить від форми та розташування кристалів. Відбите і заломлене крижаними кристалами світло нерідко розкладається в спектр, що робить гало схожим на веселку, - прокоментував астроном. – Найбільш яскравими та повнокольоровими бувають паргелії та зенітна дуга, менш яскравими – дотичні малого та великого гало».
Довідка. Слово "гало" походить від грецького слова "галос", яке означає "коло" або "диск". Найближе до гало природне явище, яке всім добре знайоме, – веселка, тобто заломлення променів небесного світила. Але на відміну від веселки, яку можна спостерігати лише в денний час, стоячи спиною до сонця, у насиченому вологому повітрі, гало з'являється на небі у будь-який час доби – навколо Сонця чи Місяця, а буває, що й біля потужного джерела штучного світла.
У минулому це явище сіяло серед людей страх і паніку. Через недостатній розвиток науки люди не знали, що їхнім очам відкривається оптична ілюзія, і вважали гало недобрим знаком, особливо якщо воно супроводжувалося паргеліями (світловими плямами, що зовні нагадують Сонце і розташовані поруч з ним). Іноді поява гало ставала причиною ухвалення важливих політичних рішень. Одним із найяскравіших прикладів є відмова імператора Карла V від облоги Магдебурга у 1551 році. Побачивши над містом гало з фальшивими сонцями, він прийняв його за символ небесного захисту людей, які були в облозі.
Гало – незвичне оптичне явище, яке завжди привертає увагу людей. Але для того, щоб насолодитися його красою без неприємних наслідків, потрібно не тільки знати, що таке сонячне гало, але й розуміти, яку небезпеку воно становить для органів зору. Заломлене в кристалах льоду сонячне світло надто яскраве для наших очей. Тому спостерігати за гало найкраще у сонцезахисних окулярах. Дивлячись на гало, сонце найкраще закривати будь-яким предметом або, наприклад, долонею. Те саме слід робити і при фотозйомці цього явища. В іншому випадку зображення може виявитися недостатньо чітким.
Вважається, що тим, кому пощастило побачити це рідкісне явище, варто очікувати всього найкращого - добробуту, удачі та любові. Якщо раніше в житті був не найпростіший період, то він обов'язково закінчиться і все влаштується найкращим чином.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: GX - Новини Харкова