Свято, яке відзначає увесь Світ, стало особливим для Харкова і України (фото, відео)

110
Саме 10 січня відзначають Всесвітній день метро.

Саме цього дня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену. Вона мала довжину всього шість кілометрів.
Будівництво метрополітену розпочалося після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем 1814 року тунелепрохідного щита. Цей тунель став прототипом метрополітену та підштовхнув до створення цього виду транспорту. Першою підземкою у світі стало Лондонське метро, яке збудували за проєктом Чарльза Пірсона та відкрили 10 січня 1863 року.

До речі, в останній день року, 31.12.1965, на засіданні Виконавчого комітету Харківської міської ради було прийнято історичне для міста рішення - «Архітектурно-планувальне завдання на майбутнє будівництво в Харкові першої черги метро».



Харківську "підземку" запустили у 1975 році - відкрили 8 станцій, 1978 року – ще 5.



На той момент вона стала другою в Україні після київської.

Під час війни метрополітен став місцем прихистку для багатьох харків'ян... А ще місцем надії, адже в нас вже є станція "Перемога!"

В святкові дні у вестибюлі станції метро «Ярослава Мудрого» працювала святкова виставка робіт учнів художніх шкіл Харкова присвячена метро (докладніше в новині GX).

До святкової дати в ХДНБ ім. В.Г.Короленка підготували цікаву розповідь та підібрали тематичні книжки.



Довідка. 10 січня відзначається Всесвітній день метро. Саме цього дня у 1863 році було відкрито першу лінію Лондонського метрополітену.
Сьогодні ми вітаємо машиністів, електромеханіків, чергових з прийому й відправки потягів, касирів, чергових ескалаторів, машиністів прибиральних машин та інших фахівців, які цілодобово працюють, забезпечуючи роботу метрополітену.
Ідея будівництва метро з'явилася після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем тунелепрохідного щита у 1814 році. А у 1842 році за його допомогою було завершено будівництво тунелю під Темзою, який і став прототипом метрополітену.
Перша гілка Лондонського метро у ХІХ столітті мала довжину 6 км, 7 станцій, газове освітлення та використовувала парову тягу. А вже у 1890 році Лондонський метрополітен запрацював на електричній тязі.
Відтоді будівництво метро розпочалося по всій Європі: у Будапешті, Глазго, Парижі, Берліні та інших містах.
У Києві ідея підземки вперше виникла у 1884 році. Тоді міська влада не підтримала проєкт через його високу вартість. Надалі ж історичні обставини склалися так, що першу лінію Київського метрополітену було відкрито лише 1960 року. Сьогодні він складається з 52 станцій та має довжину близько 70 км, перевозячи щодня більше мільйона пасажирів.
Крім Києва, метрополітен в Україні мають Харків та Дніпро. Слід зауважити, що під час російської агресії метрополітени слугують українцям сховищами від артилерійських, авіаційних і ракетних обстрілів росіян.
Метрополітен є також і своєрідною візитівкою сучасного міста, його досягненням і перевагою, а ми з цікавістю порівнюємо підземки різних міст. Нині великі міста неможливо собі навіть уявити без метро. На початок 2020 року у світі існувала 201 система метрополітену у 187 містах 59 країн.
Метро має ключове значення для міської інфраструктури мегаполісів, бо його потужності дозволяють перевозити величезну кількість пасажирів. Воно доступне за будь-якої погоди, швидке та безпечне. Регулярний рух потягів, відсутність заторів та відносно невисока вартість проїзду роблять підземку незамінним і популярним транспортом.

А ось заклад дошкільної освіти № 55 в 2023 році поділився відео до свята.



Фото, відео та матеріал: Наталія Бойченко, GX, ХДНБ ім. В.Г.Короленка, заклад дошкільної освіти № 55, відкриті джерела

Читайте також: