Зима для українців стала початком війни, й кожен хоче, щоб вона якнайшвидше скінчилася. У народі здавна її виганяли особливим святом. Це дійство символізує Масляна – найяскравіше свято зими.
Масляна або Масниця – свято, дата проведення якого щороку змінюється. Масниця завжди припадає на останній тиждень перед Великим постом, який у 2023 році почнеться 27 лютого. Масляний тиждень триватиме з 20 по 26 лютого.
Задля Масляної господині завжди готували сковорідки, щоб нагодувати родину та гостей ароматними млинцями. Вони невипадково стали промовистим атрибутом свята. За кольором та формою млинці нагадують сонце, тому й використовували їх наші предки в обрядах. Зараз Масляна у всіх асоціюється з млинцями та варениками.
Як Масляну зустрінеш – так частину року, що залишилася, і проведеш. Так кажуть у народі. Саме тому кожен день свята має своє значення та традиції.
Перший день Масляної присвячується зустрічам та прогулянкам. Цього дня треба запрошувати до себе в гості родичів і пригощати їх різноманітними млинцями та смаколиками. В народі також є звичай ставити в центрі святкування солом'яну ляльку, яка буде стояти аж до завершення свята.
Другий день - заграванням. У давнину молоді люди розважалися як тільки можна: хлопці загравали до дівчат, звичайно, всі веселилися, їли млинці та дарували гарний настрій. Наразі про веселощі ми тільки мріємо, але коханих привітати та побалувати смаколиками воїнів ЗСУ сам Бог велів.
Третій день масляного тижня - середа, називається ласункою. Господині цього дня готують багато різних смаколиків та пригощають усіх.
Четвертий день – розгуляй. Всі гуляють та розважаються з ранку та до пізнього вечора. (Ми обов'язково відсвяткуємо після перемоги!)
А ось п'ятниця та субота – дні сімейного затишку. У п'ятницю зять запрошує тещу на млинці, у суботу невістка запрошує батьків на вечерю.
Завершує масляний тиждень Велика Прощена неділя. Цього дня заведено просити вибачення у всіх близьких та знайомих. Також у цей день відбувається найвидовищніше дійство - спалювання величезного опудала, так званої Марени. Тим самим наші предки «проганяли» зиму і готувалися зустрічати весну. Ми усі знаємо, яке опудало хоче спалити кожен українець...
Нагадаємо, раніше у ці дні у Харкові на площі Свободи відкривався Масляний ярмарок, де можна буде скуштувати традиційні для цього свята частування. Також для городян та гостей міста проходили концертно-розважальні програми за участю найкращих творчих колективів Харкова.
До свята наші постійні читачі додали "смачні" фото: Аліна Цимбалюк поділилася світлинами цього та минулого року з дитячого садочку, де вона працює вихователем; Вікторія Маренич надіслала перший млинець цього року, а Юлія Антонович згадала мирні часи.
Незламні харків'яни готуються зустрічати колоритне зимове свято (фото)
1034
Читайте також:
- Свято українських захисників тепер під покровительством святої (фото)
- Сьогодні світ вітає справжніх велетнів. Один з них мешкає у Харкові (фото, відео)
- Маленьки дитячі радощі під час війни влашували у центрі Харкова (фото)
- Харків'яни виглядають веселку і поспішають одружитися (фото)
- Сьогодні в храмах відзначають свято, що пов'язано із "числом досконалості" (фото)
- Харківські артисти підготували чуттєве привітання до свят (фото, відео)