Вакцинацію проти віспи мавп розпочали в Харкові

3117

У квітні 2023 року фахівці філій Харківського обласного центру контролю та профілактики захворювань, які будуть залучені до проведення протиепідемічних заходів, отримали перше щеплення вакциною Jynneos проти віспи мавп. Вакцинація складається з двох щеплень з інтервалом 28 днів.

У Харківській області вакцинацію проти віспи мавп осіб з групи ризику інфікування цією хворобою організовано у пункті щеплень КНП Харківської обласної ради «Обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня».

Національною технічною групою експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) враховуючи низькі темпи поширення інфекції не рекомендовано на теперішній час проводити масову вакцинацію населення проти віспи мавп на території України. Міністерством охорони здоров’я визначено групи ризику, у тому числі й медичні працівники,  які наражаються на ризик інфікування:

  • • персонал, який буде надавати медичну допомогу хворим на віспу мавп у інфекційних відділеннях;
  • • персонал у клініках здоров’я;
  • • працівники лабораторій, які можуть мати контакт з вірусами віспи (наприклад, віспи мавп або генетично модифікованої коров’ячої віспи);
  • • персонал, який братиме участь в заходах заключної дезінфекції, навіть якщо вони забезпечені засобами індивідуального захисту;
  • • медичні працівники, які будуть залучені до проведення вакцинації (безпосередньо вводять вакцину проти віспи мавп).

Довідка. Із травня 2022 року випадки захворювання на віспу мавп були зареєстровані у країнах Європи та Північної Америки, де хвороба не є ендемічною, і продовжували фіксуватись у ряді ендемічних країн.

Більшість із зареєстрованих випадків було виявлено за допомогою служб охорони сексуального здоров'я або інших медичних служб в установах первинної або вторинної медико-санітарної допомоги і стосувались в основному, хоча й не виключно, чоловіків, які практикують статеві контакти з чоловіками.

21 липня 2022 року генеральний директор ВООЗ оголосив спалах мавпячої віспи надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я. На той момент понад 16 000 випадків захворювання було зареєстровано у 75 країнах світу.

У вересні 2022 року в Україні було лабораторно підтверджено перший випадок віспи мавп.

Віспа мавп — це вірусне зоонозне захворювання, збудник якої належить до роду ортопоксвірусів родини Poxviridae.

У 1970 році було описано перший випадок віспи мавп у людини, на території Республіки Заїр (зараз — Демократична Республіка Конго). Відтоді більшість випадків захворювання реєстрували у країнах Центральної та Західної Африки.

Інфікування в індексних випадках відбувається в результаті безпосереднього контакту з кров’ю, біологічними рідинами, а також ураженою шкірою чи слизовою інфікованих тварин. В Африці задокументовано інфекції у людей в результаті поводження із зараженими мавпами, гамбійськими щурами та білками, при цьому основним резервуаром вірусу є гризуни. Одним із можливих факторів ризику є вживання м’яса інфікованих тварин без належної термічної обробки.

Вторинне передавання, або передавання від людини людині, відбувається внаслідок тісного контакту з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, пошкодженнями шкіри інфікованої людини або з предметами, контамінованими біологічними рідинами чи матеріалами з осередків ураження хворої людини.

Інфекція передається здебільшого повітряно-крапельним шляхом під час тривалого особистого контакту, а отже у зоні ризику передусім члени сім’ї людини з гострим випадком захворювання. Передавання інфекції також можливе внаслідок статевого контакту — орального, анального, вагінального, включно із дотиками до статевих органів; через плаценту (вроджена віспа мавп).

Інкубаційний період (час від інфікування до появи симптомів) віспи мавп зазвичай становить 6–16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Симптоми:  гарячка, сильний головний біль, збільшення лімфатичних вузлів, біль у спині, м’язах і сильна слабкість. Через 1–3 дні після виникнення гарячки з'являється висипка. 

Спочатку з’являється на обличчі (95% випадків) і потім поширюється на інші частини тіла (долоні та ступні у 75% випадків). Висипання мають кілька етапів розвитку — від макулопапул (papula — ураження шкіри (частіше округле), підняте над рівнем навколишньої шкіри) до везикул (невеликих наповнених рідиною бульбашок) і пустул, які приблизно через 10 днів покриваються кірочками. До повного зникнення кірочок може пройти три тижні.

У деяких пацієнтів перед появою висипки розвивається важка лімфаденопатія (збільшення лімфатичних вузлів), яка є характерною ознакою віспи мавп порівняно з іншими схожими захворюваннями.

Читайте також: