Грип: якими вакцинами можна зробити щеплення в Україні

2466
Грип – гостре респіраторне вірусне захворювання з крапельним механізмом передачі, яке характеризується гострим початком, переважним ураженням верхніх дихальних шляхів і загальною інтоксикацією.

Для  грипу характерні раптовий початок, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше; кашель; в окремих випадках – блювання і пронос.

Найбільша проблема, пов'язана з грипом – його постійна мутація. У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO) та Консультативний комітет з вакцин і супутніх біологічних продуктів (VRBPAC) щороку оновлює свої рекомендації стосовно складу вакцини.

Кожен штам має своє ім’я, залежно від білка та ферменту, який несе вірус, а також від місця та року, коли він був вперше знайдений.

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу, Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) щорічно оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини проти грипу. Так для профілактики грипу у сезоні 2023-2024, що наближається, запропоновано наступний антигенний склад для чотиривалентних вакцини проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть в північній півкулі:

  • • вірус, подібний A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09;
  • • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

Саме ці штами увійдуть до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.

На сьогодні в Україні зареєстровано та дозволено до застосування вакцини для профілактики грипу Ваксігрип-спліт і ДжіСі Флю з оновленим штамовим складом.

За даними  Міністерство охорони здоров’я, зараз ці вакцини проходять контроль якості в Державному експертному центрі, який завершиться в найближчі тижні. Появи вакцин на ринку можна очікувати до кінця жовтня.

Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), оскільки для створення надійного імунітету потрібно приблизно два тижні.

Передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику: медпрацівникам; учителям, дітям віком до п’яти років, вагітним, літнім людям віком від 60 років, пацієнтам із хронічними захворюваннями, усім, хто працює в місцях скупчення людей.

Джерело - сайт Харківського обласного центру профілактики та контролю хвороб

Читайте також: