Постільні клопи. Що потрібно знати

4923
Постільні клопи – одні з найпоширеніших кровосисних комах-паразитів. Існує упередження, що ці комахи люблять бруд і заселяють приміщення з антисанітарними умовами, уникаючи чистих місць. Але це не так.

Бруд клопа не цікавить. Основні чинники його появи – тепло та запах вуглецю (поту та інших продуктів життєдіяльності людини). Їх влаштовують температурні умови, комфортні для людини. Тому і назва – постільні клопи. Живляться вони виключно кров’ю.

Клопи віддають перевагу людині, але можуть харчуватися і кров’ю домашніх тварин та птахів. Ведуть нічний спосіб життя. Живуть близько року. За своє життя самка відкладає до 500 яєць.

Клопи крил не мають. Єдиний спосіб пересування – це швидке повзання. За одну хвилину вони здатні просуватися близько одного метра. Клопи здатні заповзати і відкладати яйця в одязі  та у взутті. Тому з речами, що перевозяться, вони змінюють місця існування, перебираючись не тільки з квартири в квартиру, а й з міста в місто, навіть – з країни в країну.

Люди вважають клопів переносниками різних інфекційних захворювань. Але вивчення даного питання в лабораторних умовах не підтвердило факт передачі ними збудників інфекцій.

Найбільший дискомфорт і шкоду для здоров’я завдають укуси клопів. Їх ротовий апарат має спеціальний хоботок, яким вони проколюють шкірний покрив. Під час проколу вводиться анестетик, який нейтралізує імпульс болю. Завдяки цьому  люди не прокидаються під час візиту «нічних гостей». Зранку людина помічає на тілі сліди укусів у вигляді «доріжки». У місці укусу зазвичай формується набряк, виникає свербіж. Можуть виникати виражені алергічні реакції різних типів, а при розчухуванні місць укусу – можливе занесення бактеріальної інфекції. Щоденні напади  комах  суттєво впливають  на фізіологічний та психологічний стан людини, викликають безсоння та тривогу. При багаторазових нападах у дітей може розвинутися залізодефіцитна анемія.

Необхідно бути дуже пильними, заселяючись в готельні номери та орендовані квартири. Найменші ознаки наявності в приміщенні клопів мають стати сигналом для того, щоб не тільки змінити місце тимчасового проживання, а й обробити речі  (випрати і попрасувати), ретельно перевірити валізи перед від’їздом.

Ефективним методом боротьби з клопами є застосування  хімічних засобів (інсектицидів). Але ці речовини досить агресивні та токсичні для людей і тварин, тому не рекомендуємо проводити дані роботи самостійно.

Фахівці відділень дезінфектології Харківського центру контролю та профілактики хвороб проводять боротьбу з комахами (дезінсекцію) відповідно до вимог санітарно-епідеміологічного законодавства зареєстрованими у чинному порядку та дозволеними до використання в Україні  інсектицидами.