Крок за кроком до "Конституційної ночі"

769
Історія Конституції України.

Щороку 28 червня в Україні відзначають День Конституції.

Саме в цей день у 1996 році Верховна Рада ухвалила і ввела в дію головний державний закон - Конституцію України, яка гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає основний устрій держави.

Укладання законів на наших землях має глибоке історичне коріння. Перша відома кодифікація права на українських територіях виникла ще у XI столітті у часи київського князя Ярослава Мудрого. Створена ним "Руська правда" встановлювала межі князівської влади, та захищали права різних суспільних верств й увібрала в себе правові традиції Русі-України та середньовічної Європи.

Важливим документом в політико-правових поняттях XVIII сторіччя, який обґрунтував право України на державну самостійність, став "Договір та встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою", який ми називаємо Конституція Пилипа Орлика.

Документ було опубліковано ще у 1710 році. За думкою багатьох істориків, це одна з перших європейських конституцій нового часу, однак в силу вона так і не вступила.

В історії творення української державності проєкти конституції України виникали неодноразово.

Так, 29 квітня 1918 року Центральна Рада схвалила «Статут про державний устрій, права та вільності УНР». Документ розроблявся під керівництвом Михайла Грушевського і проголошував незалежність УНР. На жаль через державний переворот гетьмана Павла Скоропадського не набув чинності.

У листопаді 1918 року законодавчим органом ЗУНР був затверджений «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії». З метою здобуття незалежності 15 березня 1939 року сеймом Карпатської України були ухвалені конституційні закони. Вони мали назву «Закон число 1» та «Закон число 2» і визначали основи державного ладу цієї незалежної держави.

Після заснування радянського союзу з'явилася Конституція УРСР, яка мала кілька редакцій: 1919, 1929, 1937 та 1978 років. Остання діяла на території України до 1996 року.

Робота над прийняттям Конституції незалежної України тривала майже шість років. За цей час було створено щонайменше 15 варіантів документа, які тривалий час обговорювалися та доопрацьовувалися.

Історія ж сучасної української Конституції розпочалася в ніч на 28 червня 1996 року. Під час найдовшого засідання Верховної Ради, яке отримало назву "Конституційна ніч", депутати ухвалили Основний Закон нашої держави. На честь цієї події щороку 28 червня ми відзначаємо День Конституції України - єдине державне свято, закріплене в самій Конституції.

З дня ухвалення Конституціі‌ пройшло 28 років, і нині наші воїни захищають кожне слово, яке в ній записано. Тому що і‌і‌ засади – це наша відповідальність перед попередніми та прии‌дешніми поколіннями.

Нехай День Конституції нагадує нам про нашу єдність, силу та спроможність відстояти свою країну та будувати краще майбутнє.

З Днем Конституції України!

(Джерело – Харківський історичний музей ім. М.Ф. Сумцова).

Читайте також: