Кір: ознаки хвороби та шляхи запобігання

2077
Щорічно у світі реєструється близько 130 мільйонів випадків захворювання на кір та до 4 мільйонів смертей від неї.

Спалахи кору в Україні мають циклічний характер і повторюються один раз на   чотири — п’ять років. Під час останнього спалаху у 2017-2019 роках в Україні перехворіли 112 тисяч осіб, 41 із них померла. Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями. Для колективного захисту необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби, а досягти цього можна лише за допомогою вакцинації.

Кір є однією з найбільш  заразних інфекційних хвороб. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, коли людина кашляє, чхає, розмовляє. Джерелом інфекції є хвора на кір людина, яка стає заразною за 2-3 дні до початку клінічних проявів та до п’ятого дня від початку висипань. Інкубаційний період триває  від 8 до 17 днів, у середньому 10-14 днів.

Початок хвороби нагадує звичайну застуду – підвищується температура тіла, з’являється нежить, кашель, почервоніння очей, сльозотеча. Висипка на тілі з’являється на   4-5 добу хвороби – спочатку на шкірі голови та обличчя, далі розповсюджується на все тіло.

Ліків, які б діяли саме на вірус кору, не існує. Лікування зводиться до полегшення симптомів і залежить від ускладнень хвороби, найпоширенішими з яких є отит (запалення вуха), пневмонія (запалення легень), енцефаліт (запалення мозку). Є віддалені наслідки цієї хвороби, які проявляються через 5-10 років – підгострий склерозуючий паненцефаліт, який завжди завершується смертю, бо не лікується. Дуже небезпечний кір для вагітних жінок, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку дитини.

Після перенесеного захворювання зберігається пожиттєвий імунітет. Діти, які народились від перехворілих матерів, мають захист від кору перші 4 – 6 місяців життя, оскільки протягом цього періоду у крові дитини зберігаються материнські антитіла.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, щеплення дітей проводяться у віці 12 міс. і 6 років.

В Україні зареєстрована та використовується комбінована вакцина (КПК), яка забезпечує тривалий надійний захист одночасно від трьох інфекцій – кору, епідемічного паротиту та краснухи та є безпечною і ефективною.

Перенесене дитиною захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення.

За епідемічними показаннями щеплення проти кору проводять і дорослим без обмежень за віком, у разі відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини і якщо вони не хворіли на вказані інфекції та /або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл  IgG.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики захворювань

Читайте також: