У Харкові 25 вересня до нього "ходять у гості": сьогодні місто згадує великого співака, який розпочав у ньому кар'єру (фото)

3795
Найулюбленіший співак минулого - Марк Бернес ніколи не приховував своїх українських коренів. Він і сьогодні зустрічає гостей у Саду Щевченка, слухаючи мелодії з ретро-програвача, а в його ногах лежить вірний пес.


Марк Наумович Нейман народився 25 вересня (8 жовтня за новим стилем) 1911 року у містечку Ніжин на Чернігівщині у родині торговця. Коли сім'я переїхала до Харкова, хлопчикові ще не виповнилося трьох років.



Неймани жили на вулиці Карпівській, 32, розташованій неподалік вокзалу. Батько хотів, щоб син став продовжувачем його справи і віддав його до Харківського торгово-промислового училища. Але Марк мріяв стати актором.

А в Харкові було так багато театрів... Марк Нейман познайомився з розклеювачем афіш і став йому допомагати. Працював людиною-афішею, носячи на собі оголошення про спектаклі. За це він міг безкоштовно відвідувати театри. У 15 років хлопчик став статистом у театрі музкомедії, яким керував знаменитий Синельников. До речі, на цій сцені розпочинала свій шлях і співачка Клавдія Шульженко. Марк став відвідувати театральні курси, закінчив їх у 1928 році. На той час йому неодноразово давали епізодичні ролі. Сам Синельников помічав, що в хлопця велике майбутнє. Це остаточно переконало Марка, що його життя має бути пов'язане зі сценою.

У 17 років із двома бутербродами в кишені він втік з Харкова, щоб досягнути своєї мети... Нерідко хлопцю, який узяв собі псевдонім Бернес, доводилося грати у двох, а то й у трьох спектаклях за вечір. Звідки раптом взялося прізвище Бернес? У дитинстві Марка якийсь час вчили грати на фортепіано за методикою відомого тоді шведського піаніста Германа Юхана Беренса. Хлопчик навчався неуважно, не збагнув навіть нотної грамоти, але прізвище музиканта залишилося в його пам'яті, і він взяв схожий псевдонім, під яким через кілька років став знаменитим.

В 1937 році Бернесу доручили першу значну роль у кіно, а вже в 1938 році до нього прийшло визнання. Саме пісня Павла Арманда «Хмари над містом встали», яку заспівав з екрану Костя Жігульов - герой Бернеса, започаткувала і естрадний спів актора.

Властиві мистецтву Бернеса заразлива щирість, чарівність, мужня простота особливо яскраво виявилися у фільмі «Два бійці» режисера Леоніда Лукова (1943). У цьому фільмі, знятому у важкі роки Другої світової війни, артист створив шляхетний образ солдата Аркадія Дзюбіна. З глибокою щирістю він виконав дві пісні - "Темна ніч" та "Шаланди, повні кефалі".



Марк Бернес знявся у 55 фільмах, його робота в кіно була відзначена багатьма нагородами.

Всенародне визнання заслужив Бернес і як естрадний співак. Він став справжнім організатором нової пісні. Артист надавав величезне значення віршованому змісту пісні та співпрацював з відомими поетами. Його пісенна творчість проклала міст у майбутнє.

Марк Наумович Бернес помер 16 серпня 1969 року.

В Харкові співаку Марку Бернесу в саду Шевченка у 2019 році встановлено скульптурну композицію роботи Катіба Мамедова.



На одній із алей саду біля відомого митця можна не лише сфотографуватися, а й посидіти поруч з Марком Наумовичем. Як і зробила свого часу читачка GX Наталія Ушакова до одного з конкурсів новинного порталу.



А саме сьогодні інша читачка GX, Аліна Цимбалюк, вирушаючи у гості до Марка Бернеса, подарувала цілий фотоальбом із Саду Шевченка.



Свого часу "Журавлі" у виконанні Марка Бернеса стали спомином про загиблих воїнів у Другій світовій... Наразі, коли рашисти нищать нашу країну, співак Богдан Малик заспівав "Журавлі" українською, на згадку про захисників України... 



Нагадаємо, у День захисників і захисниць України, 1 жовтня, о 9.00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання. 



"Наш обов’язок – вшанувати всіх захисників і захисниць України, які віддали своє життя, захищаючи незалежність нашої держави. Памʼятаємо. Залишаємося вдячними. Усією країною", - наголосив Президент України Володимир Зеленський.

Фото, відео та матеріал: відкриті джерела, Наталія Бойченко, Аліна Цимбалюк, GX
Читайте також: