Сьогодні, 6 листопада, відзначають Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів. Дата була встановлена резолюцією A/RES/56/4 Генеральної Асамблеї ООН від 5 листопада 2001 року.
Нажаль, шкода, заподіяна довкіллю під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не тільки однієї держави і не тільки нинішнього покоління.
Трохи сумних підрахунків. За словами генпрокурора України, росія вчинила в Україні 265 кримінальних злочинів проти довкілля, 14 з них кваліфіковані як екоцид. За даними Міндовкілля, сума збитків, завдана довкіллю України через війну, становить майже два трильйони гривень.
"Масштаби російської агресії та її згубні наслідки для довкілля вимагають глобальної відповіді. Забруднення повітря, води та ґрунтів, знищення лісів та сільськогосподарських угідь, атаки на ядерні об’єкти – все це воєнні злочини проти довкілля. Шкоду від них відчуватимуть люди в Україні та за її межами ще десятки років. Адже довкілля не має кордонів... росія повинна понести за це відповідальність та відшкодувати усі завдані збитки. Наразі розслідується 265 проваджень щодо воєнних злочинів проти довкілля. 14 – за фактами екоциду. Це непросте завдання, адже тривалий час ця сфера не була достатньо врегульованою у міжнародному праві. Багато речей Україна робить вперше. На щастя, ми не самі. І ми вдячні всім і кожному: міжнародним партнерам, українським колегам, представникам громадських організацій, які підтримують нас на цьому шляху", - наголосив Генпрокурор Андрій Костін.
Нагадаємо, до Дня працівників лісу журналісти GX писали про шкоду заподіяну українським лісам (докладніше у новині GX).
Але щоденна праця з відродження довкілля вселяє надію! Україна переможе — і все ще відродиться.
Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Харківська обласна прокуратура, відкриті джерела