В обсерваторії під Харковом окупанти влаштували вогневу позицію. В якому стані найбільший у світі телескоп (фото)

2181

Після визволення села Волохів Яр Чугуївського району Харківщини, яке з перших днів війни перебувало під російською окупацією, учені застали дуже пошкодженою радіоастрономічну обсерваторію. Про це повідомив науковий співробітник Радіоастрономічного інституту НАН України Михайло Сидорчук.

За його словами, суттєво пошкоджені радіотелескопи та головний корпус, в дах якого влучив снаряд.

«Маємо катастрофу з національним надбанням, найбільшим у світі радіотелескопом декаметрових довжин хвиль УТР-2 та телескопом ГУРТ, що будувався до недавнього часу», - написав в facebook учений.

Як стверджує Сидорчук, на території обсерваторії окупанти влаштували вогневу позицію.

«Велика територія їм була дуже до вподоби, є підземні колектори, автопарк, гаражі, склади, побутова техніка. Тепер це все розграбовано», - розповів Сидорчук.

Оскільки територію обсерваторії досі не розміновано, організувати охорону майна, що залишилося, також неможливо.

«Уже більше місяця після визволення наші співробітники не мають права там працювати (та й возити їх нічим – транспорт вкрадено!), не можемо контрактувати охорону», - заявив Сидорчук.

На його переконання, в першу чергу потрібно терміново рятувати головний корпус, який залишився без даху після прямого влучення снаряда.

«Було попадання зверху по центру будівлі, попадали перекриття до першого поверху (точнісінько на пульт управління телескопом). Металеві балки даху здебільшого цілі, шифер весь розлетівся, звичайно. Дощі, зима скоро, а у нас нема даху, вікон і діра до першого поверху», - описав ситуацію в обсерваторії співробітник інституту.

Він також уточнив, що телескоп можна відновити, але це також потребує чималих коштів.

«На щастя телескоп стоїть, але його серце потребує дороговартісної реанімації», - написав учений.

 

Він також допустив руйнування спостережної станції НДІ астрономії Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна.

«Скоріш за все, пошкоджень зазнала і Чугуївська спостережна станція НДІ астрономії ХНУ ім. В.Н.Каразіна, що розташована на цій же території», - написав Михайло Сидорчук.

Нагадаємо, Волохів Яр на Харківщині ЗСУ звільнили 7 вересня 2022 року.

 

Галина Половик

 

Читайте також: