Як курки допомагали рятувати від окупантів майно унікальної радіоастрономічної обсерваторії під Харковом (фото, відео)

2576

За 70 км від Харкова у селі Волохів Яр Чугуївського району, де знаходиться Радіоастрономічна обсерваторія імені Семена Брауде Радіоастрономічного інституту НАН України, харківські правоохоронці фіксують наслідки руйнувань обсерваторії та її унікальних радіотелескопів під час більш як піврічної окупації. За інформацією поліції Харківської області, уже зібрані докази перебування військових росії на території установи, розпочато кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України).

"Знаходились окупанти на території станції кілька місяців. Рили окопи, влаштували вогневу позицію, а коли втекли, покинули чимало боєприпасів та все розграбували. А головне – пошкодили український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації",- йдеться у повідомленні.

Зазначимо, за ініціативи відомого харківського радіофізика академіка Семена Брауде півстоліття тому на території обсерваторії був споруджений унікальний УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації) - найбільший і найдосконаліший у світі радіотелескоп декаметрових (коротких) хвиль. Наразі він займає територію у 25 футбольних полів, де стоять конструкції висотою більше трьох метрів. Це так звані диполя - елементи антени радіотелескопа. Їх понад 2 000.

Західне плече телескопу, що складається з диполів (всього - 2040 штук)

На базі УТР-2  на початку 2000-х українські вчені почали будувати телескоп нового покоління ГУРТ (гігантський український радіотелескоп). Частина його працює з  2015 року.

Нові секції телескопу ГУРТ 

Лист про допомогу

Зараз обидва телескопи і вся база обсерваторії, що були зруйновані або пошкоджені війною та піврічною окупацією, потребують коштів на термінові відновлювальні заходи. Учені кажуть, що чудом уцілило тільки антенне поле.

«Наслідки злодіянь окупантів жахливі: знищено та розграбовано радіоастрономічне та комп'ютерне обладнання, зруйновані та пошкоджені споруди обсерваторії, територія та тунелі радіотелескопа є замінованими», - йдеться у відкритому листі колективу Радіоастрономічного інституту НАН України, опублікованому на порталі інституту.

У ньому зазначається, що після розмінування необхідно терміново захистити від осінніх та зимових опадів зруйновану центральну будівлю обсерваторії, яка залишилася без даху. Також екстреної консервації потребують системи опалення та водопостачання.

«Потім настане час відновлювати радіотелескоп УТР-2 в цілому», - йдеться у листі.

Учені звернулися до українських та закордонних колег з проханням допомогти врятувати національне надбання.

«Всі благодійні кошти будуть направлені виключно на відновлення інфраструктури та будівель обсерваторії. Повний звіт про витрати гарантуємо», - йдеться в листі. 

Головна будівля обсерваторії (до 24 лютого 2022 р. і після) 

За інформацією заступника начальника слідчого відділу Чугуївського райуправління поліції Ольги Науменко, головна будівля обсерваторії повністю зруйнована та, найімовірніше, вже не підлягає відновленню.

Обладнання для телескопа виготовляли в єдиному екземплярі 

Яка наразі ситуація в обсерваторії у селі Волхів Яр, як рятували майно і коли колективу дозволять повернутися на робочі місця, щоб продовжити дослідження. Про це «GX» розповів науковий співробітник відділу декаметрової радіоастрономії Радіоастрономічного інституту НАН України Михайло Сидорчук, який першим оприлюднив фотофакти руйнації унікального наукового майданчику під Харковом, відзняті колегою - інженером обсерватотрії, місцевим відчайдухою.

Михайло Сидорчук, науковий співробітник відділу декаметрової радіоастрономії РІ НАН України

«Наразі важко оцінити весь масштаб руйнувань і скільки потрібно коштів на відбудову, відновлення. Наприклад, зниклі унікальні цифрові аналізатори нашої розробки (5 штук на УТР-2 та 2 - на ГУРТ), що працювали з 2005 року, коштували раніше приблизно в 10 000 євро (для УТР-2) та 15 000 євро (для ГУРТ) кожний. До цього треба додати  не менше 7 викрадених комп’ютерів з серверами та периферійними пристроями», - каже Михайло Сидорчук.

Але збитки не лише вимірюються грішми. За словами ученого, практично все обладнання на телескопі – унікальне, яке не можна купити, навіть маючи кошти.

«Обладнання для телескопа виготовлено в єдиному екземплярі співробітниками інституту. І на це пішли роки роботи. Ці пристрої неможливо десь замовити і купити», - запевняє Михайло Анатолійович.

Також проблематично буде відновити пульт керування телескопом (на який впали плити перекриття), як і перевірити та відновити комунікації у підземних колекторах протяжністю майже 3 кілометри.

Пульт управління, всередині якого сконцентроване все комунікаційне обладнання

для керування антеною (до 24 лютого 2022). 

«Ми використовуємо реле ще радянського виробництва. Це одиничні екземпляри, за які, якщо і знайдеш, то треба викласти не менше 10 доларів за кожен, а їх там тисячі... І це стосується лише апаратури», - продовжує співрозмовник.

Один з трьох майже кілометрових підземних колекторів з комунікаціями та

підсилюючим обладнанням до кожного диполя антен УТР-2. (до  24 лютого 2022)

Кури рятували "УАЗик"

У яку суму обійдеться відновлення будівель, наразі невідомо. Це має встановити експертиза, на замовлення якої також потрібні кошти.

За словами радіоастронома, від обстрілів вщент згорів теплий склад з обладнанням, матеріалами, інструментом, фарбою та іншими матеріалами. Повністю зруйновані холодний склад (з шиферу) і підсобна будівля. Пошкоджені майстерні. І досі невідомий стан водонапірної вежі та свердловин.

«Пошкоджено силовий трансформатор. Повністю розграбовані побутові кімнати, де жили люди, які обслуговували телескопи та інше обладнання обсерваторії. У приміщені немає вікон. А ще розграбований гараж: практично нічого не залишилося від автопарку обсерваторії. Втрачені автомобілі «Волга», «Газель», екскаватор, самоскид», - каже Сидорчук.

А потім з надією додав: «Можливо, вдалося врятувати «УАЗ».

Врятований у сіні УАЗик на фоні головної будівлі (до 24 лютого 2022)

З’ясувалося, що, як тільки російські війська ввійшли в село, один із співробітників загнав машину у копицю сіна.

«Анатолій Привалов - з місцевих, керує господарчою діяльністю обсерваторії. На самому початку окупації заховав «УАЗ» у своєму сіннику. Тоді ще сніг випав. І щоб замаскувати сліди від шин, він виганяв на сніг своїх курей, щоб ті топтали сліди від автомобіля», - розказав історію порятунку машини.

Наразі Анатолій Привалов повернувся з евакуації і чекає, як і решта його колег, коли дозволять приступити до роботи. 

Загалом, за словами Сидорчука, до війни Радіоастрономічну обсерваторію обслуговували близько 25 місцевих жителів: із сіл Волохів Яр, Іванівка, Михайлівка. З них менше половини так і не виїхали після 24 лютого. Понад півроку жили під окупантами.

«Наші співробітники залишилися, але вони мають проблеми зі своїми оселями і транспортом. Немає електрики в селах, не всім відновили газ. А будинок нашого головного спеціаліста з ремонту антен Павла Маковецького взагалі розтрощений атакою ворожого літака. Тоді загинуло кілька наших військових, яких він прихистив у своєму домі... Сам отримав контузію, але чудом уцілів разом з родиною», – розповідає Михайло Анатолійович.

Житлова частина після окупантів

До війни на другому поверсі головного корпусу обсерваторії були облаштовані житлові кімнати. Тут зупинялися наукові співробітники, які приїздили на спостереження з Харкова, іноді - з-за кордону.

Після себе окупанти залишили все розгромленим та розграбованим.

 

Де була невелика конференц-зала, зараз купа ліжок без матраців.

У планах вчених інституту - відбудувати приміщення, а потім взятися за телескоп: перевірити й відновити роботу антенного поля, оснастити радіотелескоп новим приймальним та комп'ютерним обладнанням. 

За словами директора РІ НАН України, члена-кореспондента НАН України Вячеслава Захаренка, зараз українські вчені спільно з закордонними партнерами обговорюють план масштабної модернізації обсерваторії.

"Зокрема, міркують, як перемістити центральну будівлю далі від антенного поля і побудувати на її місці додаткову секцію радіотелескопа ГУРТ", - сказав Захаренко. 

 Центральний зал з пультом управління і комутаційними приладами керування антеною.

Більша частина апаратури тут вже застаріла і не використовується. Музей розвитку поколінь приймальної апаратури.

Нагадаємо, в обсерваторії під Харковом у селі Волохів Яр Чугуївського району окупанти влаштували вогневу позицію. Після визволення села учені застали її дуже пошкодженою. «Маємо катастрофу з національним надбанням, найбільшим у світі радіотелескопом декаметрових довжин хвиль УТР-2 та телескопом ГУРТ, що будувався до недавнього часу», - написав в facebook науковий співробітник Радіоастрономічного інституту НАН України Михайло Сидорчук.

Фото співробітників РІ НАН України

 

Галина Половик

Читайте також: