Як дотримуватися посту без шкоди для здоров’я

4701

Триває 48-денний Великий піст. Цього року він триватиме до 16 квітня. За словами дієтологів, у цей час необхідно особливо ретельно дотримуватись принципів збалансованого харчування і не допускати помилок, які можуть нашкодити здоров'ю.

Дисбаланс у раціоні. Збалансоване харчування дозволяє нам отримувати всі необхідні поживні речовини – білки та вуглеводи, корисні жири та клітковину, вітаміни та мінерали.

«Під час посту люди одні продукти замінюють іншими, що може призвести до порушення раціону та негативного впливу на здоров'я. Нормально збалансованим вважається харчування: 30% білки, 30% жири та 40% вуглеводи», - пояснила «ГХ» дієтолог Тетяна.

Нестача білка. Дефіцит білка серйозно позначається на стані організму, послаблює м'язові та кісткові тканини та знижує імунітет. Важливо під час посту збільшити споживання рослинних продуктів з високим вмістом білка.

«Тут бажано налягати на бобові. Наприклад, соя здатна замінити м'ясо та рибу, оскільки містить повний набір необхідних амінокислот. Крім цього, потрібно до раціону включати арахіс, горох, сочевицю, квасолю, а також різні крупи», - зазначила «ГХ» кухар Олена.

Виключення жирів. Жири є необхідним джерелом енергії, нестача яких може серйозно вплинути на обмін речовин. Тому меню під час посту повинно включати певну кількість продуктів, багатих жирними кислотами омега-3 і омега-6.

Їх достатньо в рослинній олії, кедровій та лляній, а також у горіхах, насінні та авокадо.

Збільшене споживання простих вуглеводів. За словами дієтологів, при надлишку вуглеводів існує можливість набрати зайві кілограми.

«Щоб цього уникнути, необхідно прості вуглеводи замінити на складні, які містять клітковину. Тобто налягати на овочі, сухофрукти, цільнозерновий хліб та висівки. Всі ці продукти сприяють покращенню обміну речовин та правильній роботі шлунково-кишкового тракту», - кажуть фахівці.

Відсутність вітамінів. Навіть при ідеально збалансованому харчуванні під час посту потрібно вживати достатню кількість вітамінів та мінералів.

«Щоб не нашкодити здоров'ю, кожен прийом їжі, в ідеалі 5 разів на день, повинен містити овочі та фрукти. У день слід з'їдати не менше 500 г ягід і фруктів у будь-якому вигляді: свіжі, заморожені, варення або джем», - розповіла дієтолог Тетяна.

Великий піст — найсуворіший з усіх постів. 2023 року він починається 27 лютого, а завершиться 16 квітня. Детальніше читайте тут.

Читайте також: