Йод – це мікроелемент, потрібний організму для створення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм. В залежності від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг. Натомість в Україні більшість мешканців щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу. Про це розповіли в Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Фактори ризику, які можуть спровокувати йододефіцит: низький вміст йоду в їжі та питній воді, шкідливі звички – паління, вживання алкоголю, прийом оральних контрацептивів, вагітність.
При нестачі йоду можуть виникати: відчуття постійної втоми, слабкість, депресія, погіршення пам’яті, слуху, сухість шкіри, втрата її еластичності, затримка росту та інтелектуального розвитку у дітей. Йододефіцит провокує різні хвороби та відхилення у стані здоров’я: збільшення щитоподібної залози (зоб), підвищення холестерину, порушення обмінних процесів, загроза переривання вагітності. В окремих випадках нестача йоду в організмі може призвести до раку щитоподібної залози.
Єдиним ефективним методом профілактики йододефіциту серед населення України залишається необхідність збільшення споживання продуктів, багатих на йод, оскільки з їжею в організм людини надходить до 90% йоду.
У перерахунку на 100 г продукту найбільший вміст йоду знаходиться у таких харчових продуктах:
- ⇒ морська капуста (ламінарія) та інші морські водорості – від 200 до 500 мкг;
- ⇒ журавлина – близько 350 мкг;
- ⇒ деякі види морської риби (хек сріблястий, минтай, тріска) – від 135 до 160 мкг;
- ⇒ інша морська риба (горбуша, мойва, тунець, камбала, салака, оселедець, сардина, ставрида) – 30-50 мкг;
- ⇒ креветки – 110 мкг;
- ⇒ яйця курячі – 20 мкг;
- ⇒ м’ясо та субпродукти (печінка – 13,1 мкг, яловичина – 7,2 мкг, свинина – 6,6 мкг);
- ⇒ молоко коров’яче – 9 мкг;
- ⇒ овочі та фрукти (виноград – 8 мкг, редис та буряк – 7-8 мкг);
- ⇒ картопля (запечена у кожурі) та морква – 5 мкг; слива – 4 мкг;
- ⇒ огірки, баклажани, яблука, вишні та апельсини – у межах 2 – 3 мкг.
Найбільш ефективним методом профілактики йододефіциту є використання йодованої солі. Але пам’ятайте: користь йодованої солі – не привід використовувати її у великих кількостях. Надходження понад 5 г солі на день шкодить здоров’ю.