У Всесвітній день фотографа надзвичайний кадр започаткував нову еру (фото)

3518
Вчора, 12 липня, Харківський планетарій ім. Ю. Гагаріна на своїй фейсбук-сторінці поділився новиною NASA, яка стала "Великим Вибухом" у світі астраномії.

Як повідомляє одне з найбільших у світі міжнародних агенцій новин Reuters, вчора вранці, о 06:56 12 липня, Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору отримало та розмістило в мережі унікальне фото - це перше кольорове зображення Всесвіту.  Знімок було отримано за допомогою космічного телескопа Джеймс Вебб, який був запущений у космос 25 грудня 2021 року. Це - перше кольорове фото Всесвіту з масивним скупченням галактик SMACS 0723 у віці 4,6 мільярда років. SMACS 0723 має значну масу, тому гравітація спотворює світло розташованих за ним зірок, змушуючи промені огинати масивний об'єкт з різних боків. Фізики називають це явище "гравітаційне лінзування".

"Погляньте на найглибше і чітке інфрачервоне зображення раннього Всесвіту з коли-небудь зроблених - і все це за робочий день телескопа Вебба", - так підписали фотокадр на фейсбук-сторінці NASA James Webb Space Telescope.

Звістку одразу подхопили і розповіли харків'янам на сторінці Харківського планетарія ім. Ю. Гагаріна.

Вчені відзначили, що це зображення не найвіддаленіше, що люди коли-небудь спостерігали. Неінфрачервоні місії, такі як COBE і WMAP, "бачили" всесвіт набагато ближче до Великого вибуху (приблизно через 380 000 років), коли було тільки мікрохвильове фонове випромінювання, але ще не було зірок або галактик. Webb Space Telescope "побачив" Всесвіт за кілька сотень мільйонів років після Великого Вибуху. Як пояснив голова NASA, принаймні одна зі слабких світлових плям, що з'являються на "фоні" фотографії, датується віком понад 13 мільярдів років. Це робить його всього на 800 мільйонів років молодшим за "Великий Вибух".

"Це нове вікно в історію нашого Всесвіту. І сьогодні ми побачимо перше світло, що сяє через це вікно: світло з інших світів, що обертаються навколо зірок далеко за межами нашої власної галактики. Це приголомшливо для мене", - поділився враженнями Байден.
"Це початок нової ери астрономії", - підкреслив відомий журналист Paul Potseluiev.
Офіційна презентація інших фотографій із телескопа Джеймса Вебба відбулася також 12 липня. Організатори обіцяли протягом двох годин публікувати знімки, роз'яснюючи, що на них і яке це значення має для науки.
Цікаво, що раніше журналісти інтернет-видання "Апостроф" повідомляли про отримані  вченими зображення безлічі "кривих" галактик, зроблене телескопом Hubble, який сфотографував "вмираючу" галактику.

Мабуть, невипадково ця неймовірна подія трапилась у Всесвітній день фотографа.
Фото та матеріали: з сторінки Харківського планетарія ім. Ю. Гагаріна, Reuters, Апостроф, Paul Potseluiev
Читайте також: