Історичний факт. 7 жовтня в Харкові було відкрито пам'ятник засновниці першого в Україні мистецького навчального закладу (фото)

1427

Пам'ятаємо, з нагоди 100-річчя вузу, 7 жовтня 2021 року, у Харківській державній академії дизайну та мистецтв (біля головного корпусу ХДАДМ (корпус «Теремок», вул. Мистецтв, 8)) відкрили пам'ятник Марії Раєвській-Івановій, засновниці першого в Україні мистецького навчального закладу – Харківської художньо-промислової школи.




До знаменної дати відомий харківський мистецький діяч Сергій Володарський поділився фото та його історією зі своєї колекції з GХ.



"Марія Раєвська-Іванова, перша жінка в нашій країні, якій було надано звання художника (1868). На портреті роботи Альфреда Костянтиновича Федецького (з моєї особистої колекції), серед інших атрибутованих осіб, внизу справа, поряд з дівчинкою, сидить син Марії Дмитрівни, Олександр Сергійович Раєвський", - розповів Сергій Володарський.
(Докладніше про цю подію у новині GX).

Довідка. 21 лютого, в 1869 році було відкрито першу приватну художню школу Марії Дмитрівни Раєвської-Іванової.

Школа працювала в будинку Карпової у Капелюшному провулку (зараз провулок Соборний, що з'єднує вулиці Квітки-Основ'яненка та площу Конституції). Це була перша у країні приватна художня школа.

В 1878 році навчальний заклад переїхав до будинку Раєвських по вулиці Чернишевській.

Плата в школі була практично символічною - 15 рублів на рік (це половина місячної платні).

Школа працювала майже 30 років. Її закінчили близько 100 учнів.



Увесь час свого існування школа перебувала у дуже стиснутому фінансовому становищі. Плати за навчання та дотації з міського бюджету в сумі 200 рублів на рік не вистачало для покриття всіх витрат. Оплата викладачів складала 1,5 рубля за двогодинний урок.

1896 року школу передали місту. На базі школи того ж року було створено міську школу малювання та живопису, а у 1912 році – художнє училище. Пізніше училище стало технікумом, а згодом Художнім інститутом, зараз це — Харківська державна академія дизайну та мистецтв.

Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, Сергій Володарський, відкриті джерела

Читайте також: