Харків став відправним пунктом для французького митця (фото)

3263
Цікаві факти з життя міста.

Пам'ятаємо! У цей день, 4 січня, в 1892 році народився Сандро Фазіні (справжнє ім'я — Срул Ар'євич (Саул Арнольдович) Файнзільберг) – український та французький художник-сюрреаліст, ілюстратор і фотограф єврейського походження; член Об'єднання незалежних художників з 1917 року. Він працював одразу в декількох стилях: класична графіка, авангард, модерн та кубізм.

Сандро Фазіні народився в місті Києві у сім'ї банківського службовця Арнольда (Ар'є) Файнзільберга. Був старшим з чотирьох синів. Дитинство і молоді роки провів в Одесі.

До речі, його молодший брат - знаменитий письменник Ілля Ільф. Цікаво, що згідно однієї з версій, прототипом Остапа Бендера був саме Сандро Фазіні, якого в родині називали «одеським апашем».




«За походженням італієць», - жартома писали про Сандро Фазіні одеські газети. Хоча Фазіні й був одеситом, але на початку 20-х працював у Харкові. У цей час серед його мешканців було багато вже відомих творчих людей чи майбутніх знаменитостей.

Вже в 1922 році Фазіні зрозумів, що радянська влада йому не підходить, і вирушив до США. Але у Парижі він одружився з одеситкою Азою і вирішив залишитися у столиці Франції. Тут він досить швидко став відомим у творчих колах, оселився на Монпарнасі, захопився новими стилями: сюрреалізмом та абстракціонізмом. Роботи Фазіні виставлялися у відомих Салонах та у приватних галереях, їх «сусідами» були полотна визнаних геніїв Пабло Пікассо та Пауля Клее. Фотосвітлини Фазіні публікувалися в ряді відомих журналів, за підписом «Al Fas». Майстер підбирав особливий ракурс: віддавав перевагу зйомці з верхньої точки. Рекламна фотографія приносила прибутки та давала змогу подорожувати Європою, цю можливість Фазіні цінував чиненайбільше. У 1937 році світлини Сандро Фазіні демонструвалися на Міжнародній виставці в Парижі.

Але Париж виявився для митця нещасливим містом. У 1942 році під час німецької окупації Олександр Фазіні та його дружина Аза Канторович були затримані жандармами та відправлені до концтабору Аушвіц у Польщі. В 1944 році Фазіні разом із дружиною загинули у таборі смерті.

Фото та матеріал: bigkyiv, відкриті джерела

Читайте також: