Чотири рази перевозили з місця на місце. Історія пам'ятника видатному харків'янину

1998
20 червня 1907 року відбулося урочисте відкриття пам'ятника Василю Каразіну.

Василь Каразін – однин з найвідоміших харків'ян, громадський діяч, засновник Харківського університету.

Доля пам'ятника була надзвичайно непростою. Його було встановленого 1905-го – до сторіччя відкриття Університету. Але через революційні події відкриття відбулося значно пізніше. Понад рік скульптура простояла, закрита дошками.

Місце розташування пам'ятника засновнику університету Василю Каразіну змінювали чотири рази. Спочатку його було встановлено на вулиці Сумській, у тому місці, де нині розташовується пам'ятник Тарасу Шевченку.



Але 1934 року Каразіна перенесли на Університетську вулицю та встановили навпроти тодішньої будівлі Харківського університету.



У 1937 році радянська влада ухвалила рішення пам'ятник демонтувати та відправити на переплавку на Харківський тракторний завод. Однак пам'ятник зберігся і протягом двадцяти років простояв на внутрішній території заводу.



У 1958 році пам'ятник знову було встановлено у саду Шевченка, ліворуч від колишнього Будинку проектів, куди в ці роки переїхав університет.


2004 року, у рік 350-річчя Харкова, пам'ятник Каразіну було встановлено на майданчику перед головним корпусом Університету, де він і стоїть і досі.



Під час війни річницю пам'ятник Каразіну відзначав під вий сирен та оголошення повітряної тривоги...

Матеріал, фото та відео: GX, Наталія Бойченко, відкриті джерела

Читайте також: