Ситуація із сказом погіршилася в Україні. Скільки людей звернулися за допомогою лікарів на Харківщині

2757
Щорічно, 28 вересня, з ініціативи Глобального альянсу з контролю сказу, починаючи з 2007 року, відзначається Всесвітній день боротьби проти сказу.

Дата присвячений дню смерті видатного французького вченого Луї Пастера, якому людство зобов’язане створенням вакцини та впровадженням щеплень проти сказу.

У 1885 році перше щеплення було зроблено хлопчику Жозефу Мейстеру, який отримав численні укуси небезпечної локалізації від скаженого собаки і ризик захворіти був неминучим. Завдяки отриманому профілактичному лікуванню вакциною хлопчик був врятований.

Нажаль на сьогодні, у світі від сказу продовжують помирати люди, які не звернулись взагалі або запізно звернулись по антирабічну допомогу. В Європі понад 30 років триває епізоотія сказу природного типу, основними джерелами якої є дикі м’ясоїдні тварини. В Україні активні природні осередки існують у всіх регіонах. З початку війни на Донбасі епізоотична ситуація країни зі сказу загострилась, а після повномасштабного вторгнення – значно погіршилась.

У поточному році у Харківській області зареєстровано 32 випадки сказу тварин – 16 котів, 9 собак, 5 лисиць, по 1 випадку великої та дрібної рогатої худоби. Про це повідомили в обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

"Звертаємо увагу, що найбільша кількість випадків (27) зареєстрована протягом останніх 2,5 місяців. На сьогодні проблема профілактики сказу актуальна як ніколи – в умовах воєнного стану кількість тварин, що втратили власників, значно збільшилась. Також, як для людей, так і для тварин, зростає загроза зустрітися з дикими хижими тваринами, які є резервуаром сказу в природі", - підкреслили у центрі.

У Харківській області у 2023 році за антирабічною допомогою до лікувально-профілактичних закладів звернулося 1777 осіб, з яких 28,4 % отримали призначення на проведення вакцинації.

Слід ще раз нагадати, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків. Тому не слід нехтувати простими, але надійними заходами та засобами захисту, а саме:

  • – щеплювати проти сказу домашнього улюбленця
  • – уникати контактів з невідомими, безпритульними тваринами
  • – триматись якомога далі від диких тварин
  • – не ставитись легковажно до ушкоджень, які нанесені будь-якими тваринами – своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та при наявності показань отримати курс щеплень від сказу.

Довідка. Сказ – це гостре інфекційне захворювання, спільне для людини й теплокровних тварин, яке уражує центральну нервову систему та пошкоджує нейрони головного та спинного мозку. Збудником сказу є вірус, який передається не лише при покусі, а й при ослиненні, тобто якщо людини навіть просто торкнулася хвора тварина і на шкіру потрапило трішки слини, то крізь найменші садна та ранки вірус проникне у кров. Ця хвороба є дуже небезпечною та лікуванню не підлягає. Єдиним профілактичним заходом від зараження тварини на сказ є вакцинація.

Читайте також: