На Харківщині зареєстровано випадок рідкісного смертельно небезпечного захворювання

4627

За одинадцять місяців 2023 року без урахування грипу та ГРВІ на різні вірусні інфекції перехворіли 4008 мешканців Харкова та громад області. У регіональному центрі контролю та профілактики захворювань кажуть, що це на 62,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року (2467).

У порівнянні з минулим роком відмічається зростання захворюваності сальмонельозом у 2,3 раза, шигельозом на 42,1%, туберкульозом у 1,9 раза, хворобою Лайма у 3,2 раза, гастроентероколітами з встановленим збудником у 1,9 раза. Більше мешканці Харкова та області хворіють гострим вірусним гепатитом В – в 1,7 раза, хронічними вірусними гепатитами В і  С – у 1,5 раза, інфекційним мононуклеозом - в 5 разів. 

Знизився рівень захворюваності гастроентероколітами з невстановленим збудником на 1,9%, лямбліозом – у 2,5 рази.

Зареєстровано 34 випадки гострого вірусного гепатиту С, 11 випадків ротавірусного ентериту, 10 випадків лептоспірозу, по 9 випадків вірусного менінгіту та кашлюка, 6 випадків менінгококової інфекції, по 3 - кору та епідемічного паротиту, по 1 - лістеріозу та криптоспоридіозу.

Читайте також: Хвороба холодильника

Довідка. Лістеріоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі, їх знаходять у ґрунті, піску, воді. Список джерел (резервуарів) лістерій – досить великий: це можуть бути дикі гризуни, сільськогосподарські тварини (особливо вівці і свині), домашні і дикі тварини (бродячі коти і собаки), а також дикі птахи, в тому числі голуби. Продукти харчування – молоко, м'ясо, риба, овочі, фрукти для збудника – просто відмінне живильне середовище для росту мікроорганізмів.

Зараження людини може відбуватися при контакті з інфікованими тваринами та птахами, доглядом за ними, при вживанні м’ясної чи рибної продукції без термічної обробки (сире молоко, сирокопчені ковбаси, сир, особливо придбаний на стихійних ринках), через овочі і фрукти. Причому кількість лістерій у забруднених продуктах харчування може бути набагато більша, ніж у зовнішньому середовищі. Від людини до людини лістерії можуть передаватися фекально-оральним шляхом, тому дуже важливо дотримуватись правил гігієни і ретельно мити руки.

Із 2007 по 2017 рік в Україні зареєстровано 22 випадки лістеріозу. Із них 11 – в 2017 році. Шестеро хворих померло, із них четверо – новонароджених дітей.

Захворюваність в Україні на лістеріоз реєструється на спорадичному рівні, у вигляді поодиноких випадків не пов’язаних між собою. Усі захворілі проживали в різних регіонах країни.

У 2018 році в Україні зафіксовано 2 випадки захворювання на лістеріоз: перший – у Львівській області, захворіла жінка 1999 року народження на ангінозно-септичну форму лістеріозу, після лікування в стаціонарі одужала. Другий випадок – на жаль, летальний, чоловік 1949 року народження у Києві помер у липні 2018 року від лістеріозу з ураженням тканини головного мозку.

Читайте також: